ŞAHLANMIŞ AT FİGÜRÜ İLE ZİHİNLERE KAZINAN LOGO: FERRARI

Araba tutkunlarının favorilerinden biri olan lüks araç üreticisi Ferrari’nin logosundaki şaha kalkmış at, neredeyse herkes tarafından biliniyor. Bu logoda hem at sembolünün hem de sarı renginin bir anlamı var.

Ferrari araçlarının logosunda yer alan şaha kalkmış atın tarihi, 1. Dünya Savaşı’ndaki bir isme dayanıyor. 1. Dünya Savaşı sırasında savaş pilotu olarak görev yapmış olan Francesco Barracca, o dönem kullandığı uçaklarda tıpkı Ferrari’de olduğu gibi şaha kalkmış at sembolü kullanıyor. O dönem 34 hava zaferiyle ödüllendirilen Barracca, halk tarafından bir ulusal kahraman olarak görülüyor. Barracca, 1918 yılında İtalya’da hayatını kaybediyor fakat onunla bir sembol haline gelen şahlanmış at figürü, ileride Ferrari’ye ilham olmak üzere deyim yerindeyse yaşamaya devam ediyor.

1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulan Ferrari, 1947 yılında ise bir araba üreticisi olarak ayrı bir varlık kazanıyor. Markanın kurucusu Enzo Ferrari ise bu dönemde Barracca’nın at figüründen ilham alıyor. Anlatılana göre savaş pilotunun ailesi, Enzo Ferrari’ye ‘’kendi oğullarının kullandığı at figürünü kullanmasının ona şans getireceğini’’ söylüyor. Böylece başarısıyla bugüne kadar gelip araba tutkunlarının rüyalarını süsleyecek o logonun bir parçası tamamlanıyor.

Logoyu oluşturan bileşenlerden olan renkler de birer anlama sahip. Arka fondaki sarı renk, Enzo Ferrari’nin doğduğu İtalya şehri Modena’nın renklerini temsil ediyor. Logonun üst bölümünde yer alan yeşil, beyaz ve kırmızı çizgiler ise İtalya bayrağında da yer alan ulusal renklerini sembolize ediyor.

Ayrıca şahlanmış at sembolünün hemen altında “S” ve “F” harfleri yer alıyor. Bu harfler ise “Scuderia Ferrari” yani “Ferrari Takımı” anlamına geliyor; Ferrari’nin 1929 yılında kurulan yarış takımını ifade ediyor.

SPOT: Ferrari, ilk olarak Alfa Romeo’nun bir yarış takımı olarak kuruldu ve daha sonra araba üretimine başladı. Logoda yer alan “S” ve “F”harfleri de markanın yarış takımı olan “Scuderia Ferrari”nin baş harfleri.

Share

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir