APPLE iPHONE MARKASINI BAŞKASINA KAPTIRDI

29 Eylül 2007 tarihinde Xintong Tiandi Technology (Beijing) Company Limited, Çin Patent Ofisi’ne iPhone markası için 18. sınıfta deri ürünler, cüzdanlar ve kılıflar için marka başvurusu dosyaladı. Bu başvuruyu fark eden Apple Inc., 18. sınıfta herhangi bir tescil ya da başvurusu olmamasına rağmen 26 Nisan 2010 tarihinde markaya karşı itiraz dosyaladı. Ancak Apple’ın söz konusu sınıfta başvurusu olmaması sebebiyle hem Patent Ofisi hem de sonrasında Yeniden Değerlendirme ve Karar Kurulu itirazı reddedip markanın tesciline karar verdi. Bu kararı Mahkeme’ye taşıyan Apple, burada da hezimetle karşılaştı. Bu olumsuz kararın ana sebebi ise Apple’ın iPhone markası için sunduğu kullanıma ilişkin delillerin karşı markanın başvuru tarihinden sonrasına ait tarihler taşıması ve bunun yeterli olmamasıydı.

2016 yılında Apple konuyu bir üst mahkemeye taşıdı ve iPhone kelimesinin yüksek seviyede ayırt edicilik
ve ün kazandığını ve bu nedenle tanınmış marka olarak görülmesi gerektiğini iddia etti. Ayrıca karşı firmanın açık bir şekilde markayı taklit ettiğini ve Apple’ın markasının ününden faydalanmaya çalıştığını da belirtti. Ancak Apple’ın söz konusu ürünleri ne yazık ki karşı tarafın markasının başvuru tarihinden yalnızca üç ay önce Çin’de satışa sunulmuştu ve bu nedenle bunun yeterli delil teşkil etmemesi sebebiyle Mahkeme’den karşı tarafın lehine bir karar çıktı. Apple son olarak bu kararı Yargıtay’a taşıma hakkını da kullanacağının sinyallerini verdi.

Apple gibi dünyaca ünlü markalara sahip bir firmanın bile doğru bir marka ve tescil stratejisi (ilişkili sınıflarda da başvuru yapılması gibi) izlemediğinde karşılaştığı sorunlar, marka tescilinin ve doğru stratejiler belirlenmesinin önemini bir kez daha gözler önüne serdi.