BU CÜZDANLARIN SUYU ÇIKMAZ

Girişimcilik, iyi fikirlere sahip olan herkesin aklının bir kenarında bulunur, ancak bu fikirleri hayata geçirerek başarıyı yakalamak yalnızca risk alabilen ve gerçek adımlar atabilen kişilerin yaşayacağı bir deneyimdir. Oğuzhan Çılkadaroğlu’nun yarattığı Ankara menşeli Pullhaze markası da başarısını attığı gerçek adımlara borçlu. Özellikle sosyal medyayı ve sosyal medya üzerinden geliştirdiği pazarlama stratejilerini kullanarak Pullhaze markası hızla başarıyı yakaladı.

Pullhaze, Tyvek isimli doğa dostu, uzun ömürlü ve oldukça ince bir malzemeden üretilen, günlük kullanıma uygun cüzdanlar tasarlayan tescilli bir cüzdan markasıdır. Grup Ofis Marka Patent’te marka vekili olan Yasemin Özdemir tescilli Pullhaze markası ile ilgili merak edilenleri sordu.

Pullhaze markası nasıl ortaya çıktı
Önceleri hayatımı müzik yaparak kazanıyordum, fakat bir noktadan sonra beni daha çok tatmin edecek, kendi işimin patronu olabileceğim bir alana yönelmek istedim. Potansiyeli yüksek yani büyümeye açık bir marka sahibi olmak istedim.

Tyvek isimli dayanıklı bir kâğıt cinsi ile karşılaşmamın ardından aklımdaki fikri hayata geçirebileceğimi fark ettim. Katlanarak yapılan cüzdanlar üretmek için harekete geçtim. İlk denemelerim başarısızlıkla sonuçlandı ancak pes etmeden devam ettim. Türkiye standartlarına uygun formu bulduktan sonra kâğıtları kaliteli baskıya daha uygun hale getirmenin yollarını aradım. Bulamayınca patentini de almış olduğum özel baskı solüsyonunu geliştirdim ve kâğıtlara kaliteli baskı yapabilmeye başladım.

Bugün Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere alanında özgün ve bilinen bir marka haline geldim. İsviçre, Hollanda, Almanya, Rusya ve Güney Afrika gibi ülkelere ihracat yapmaktayım.


Sizin gibi birçok tasarımcı girişimci var. Marka başvurusu yapmanız size neler sağladı?

Pullhaze’in marka tescilini ilk üretim denemelerimi gerçekleştirdikten ve küçük bir stok oluşturduktan sonra aldım. Ürünlerim dar bir alana hitap ediyor ve markalaşma sürecinde hedef kitleme karşı oluşturduğum imaj çok önemli.

Çünkü bir markanın tüketicide bıraktığı izlenim markaya bağlılık açısından son derece önemlidir. Almış olduğum marka tescili sayesinde markamın benim iznim dışında kullanılamayacağını biliyorum. Böylece cüzdan tasarımlarımı taklitlere karşı da korumuş oluyorum.