EN YARATICI ŞENLİK: BULUŞ ŞENLİĞİ

Buluş Şenliği, JLP-NASA mühendislerinin 1998 yılından beri kendi aralarında düzenledikleri “Invention Challenge” adlı yarışma esas alınarak aynı formatta düzenlenen bir yarışma.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi iş birliği bu yıl 13’üncüsü düzenlenen şenliğin amaçları şöyle;

• Buluşların şenlik havasında yarışması sonucunda izlenmesi zevkli bir etkinlik yapılarak, buluş, yaratıcılık ve bilim konularında gençler ve öğrencilerde farkındalık yaratmak.
• Ortaöğretim öğrencilerinin ve hobi tutkunlarının, pratik bilim ile daha fazla haşır neşir olmalarına uygun ortam hazırlamak, yaratıcılıklarını ortaya koymalarını sağlamak ve buluş yapma duygu ve heyecanını yaşatmak.
• Bilim ve buluş konularına ilgi duyan kişileri bir araya getirerek görüş alışverişinde bulunulabileceği bir atmosfer yaratmak.

13. Buluş Şenliğinin bu seneki teması “Bir damla ziyan etme” konusu ise “plastik bardaktaki suyu ve içindeki balığı 2 metre uzaktaki su tankına en kısa sürede, hiç dökmeden taşımak” idi. Birçok okul ve hobi tutkununun katılım gösterdiği şenlik, hem yarışmacılar hem de takipçiler tarafından bir hayli ilgi gördü.