KASETİN MUCİDİ HAYATINI KAYBETTİ

Koca bir neslin, favori şarkısını beklerken bandın dönüşünü heyecanla dinlediği; tasarımı ve işlevi ile ikonik hale gelen kasetin mucidi Hollandalı Lou Ottens, 94 yaşında hayatını kaybetti. Ottens’ın, bir dönemin en popüler ürünlerinden biri olan icadını, plakların dönüş sistematiğinden ilham alarak tasarladığı biliniyor.

Mucidin 1960 yılında Philips Ürün Geliştirme Birimi bünyesinde, ekibi ile geliştirdiği kaset teknolojisi; 1963 yılında Berlin Radyo Elektronik Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra ciddi bir sükse yarattı ve dünya çapında ses getirdi. O günden bugüne dek satılan kaset sayısının 100 milyar civarında olduğu iddia ediliyor. Ottens’ın, 2016 yılında yayınlanan ‘’Cassette: A Documentary Mixtape’’ isimli belgeselde dile getirdiği ‘’Bu icadın başarılı olacağını biliyordum fakat devrim yaratacağını bilmiyordum’’ ifadesi de bu ürünün etki çemberini açık bir şekilde ortaya koyuyor.

Kariyeri boyunca Philips’te çalışan Hollandalı Mühendis Lou Ottens, aynı zamanda kasetten sonra CD çalar üzerine de çalışmalar yaptı. Müzik sektörünün tarihsel çizgisinde kritik bir ivme yaratarak adını altın harflerle yazan ve günümüz ‘’taşınabilir’’ müziğinin temellerini atan mucit, artık aramızda değil fakat kasetin üst taraflarını bantlayarak sesimizi kaydettiğimiz, kalemle darmadağın olan şeritleri düzelttiğimiz günler her zaman bizimle, anılarımızda yaşayacak. Belki de hala evlerimizde sakladığımız kaset ve kasetçalarların tozunu alıp eskilerden bir parça dinlemenin tam zamanıdır.