KAZANILMIŞ HAK UYGULAMASI SEMİNERİ

TÜRKPATENT Markalar Dairesi Başkanlığınca 7 Mart Perşembe günü Kubilay Güzel başkanlığında kazanılmış hak (müktesep) uygulaması hakkında istişare toplantısı düzenlendi. TÜRKPATENT Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya vekiller, avukatlar ve ilgililer katılım gösterdi. Toplantıya uzaktan erişim için Kurum web sitesinden de canlı yayın yapıldı.

Toplantının ilk oturumunda önceki yıllara oranla 2018 yılı değerlendirilmesi yapıldı. 2017 yılında belirlenen 2018 yılı öncelik alanlarından işlem süreçlerinde hizmet standart sürelerine uyum sağlanabildiği, ortalama tescil süresinin 180 güne düşürülebildiği (herhangi bir itiraz gelmediği ve sürecin uzamadığı durumlarda), inceleme kılavuzunun güncellenebildiği; ancak başvuru karar işlemlerinde gerekçeli karar sistemine geçişin sağlanamadığı belirtildi.

2019 yılı öncelik alanları olarak da kılavuzlar hakkında bilgilendirme seminerlerinin düzenlenmesinin, 2018 yılında gerçekleştirilemeyen başvuru karar işlemlerinde gerekçeli karar sistemine ve karar kalite kontrol uygulamasına geçilmesinin, başvuru sonrası işlemler ve itirazlar için uygulama kılavuzlarının hazırlanmasının ve WIPO bilgilendirmeleri ve tebligatlar konularında da gelişmelerin hedeflendiği belirtildi. Toplantının ikinci oturumunda müktesep hak uygulamasına ilişkin hangi koşulların gerekli olduğu ve emsal kararlar üzerinde duruldu. Müktesep hak kavramına ilişkin kanunda bir düzenleme olmadığının ancak gerekçesini yargı kararlarının oluşturduğundan bahsedildi.

Son oturumda ise Sınai Mülkiyet Kanunu mutlak ret nedenlerinden 5/1 (ç) maddesine ilişkin mahkeme kararları değerlendirildi ve interaktif bir katılım sağlandı. Önümüzdeki aylarda renk markası, ses markası, hareket markası gibi geleneksel olmayan marka türleri ile ilgili bir istişare toplantısı daha yapılacağının da bilgisi verildi.