LAHEY’İN YENİ ÜYESİ KANADA

16 Temmuz 2018’de Lahey Birliği’ne katılan Kanada, WIPO aracılığı ile tasarım başvurusu yapılabilen 55. üye ülke oldu. Lahey Anlaşması, tasarımlarını üye ülkelerde korumak isteyen başvuru sahiplerine uygun maliyetli ve verimli bir yol sağlamaktadır. Tek bir ücret ödeyerek birden fazla ülke seçme hakkı sunan Lahey Anlaşması’nın en çekici yanı, yerel vekillerle çalışma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Bu da başvuru sahiplerini mali bir yükten kurtarır.

Anlaşma, 5 Kasım 2018’den itibaren yürürlüğe girdi. Bu tarihten itibaren Kanadalı tasarım başvuru sahipleri, tasarımlarını korumak istedikleri ülkeleri tek seferde seçerek ve tek ücretle başvurularını gerçekleştirebilecekler. Aynı şekilde diğer ülkelerdeki başvuru sahipleri de Kanada’yı seçerek başvurularını yapabilecekler.

Kanada Madrid Protokolü’ne Katılmaya Hazırlanıyor!

Kendi başvuru sistemini uluslararası sistem ile uyumlu hale getirmek için yıllardır çok hassas çalışmalar yaptıklarını ifade eden Kanada Patent Ofisi Ticari Markalar Genel Müdürü, bu yıl 140.’sı düzenlenen INTA Toplantısı’nda Kanada’nın Madrid Protokolü’ne yakın zamanda üye olacağını duyurdu.