PORSCHE’NİN YENİ TESCİLİ “PAN AMERICANA”

Porsche, “Pan Americana” ismi için Avrupa Birliği İç Pazar Uyum Ofisi’ne (OHIM) marka başvurusunda bulundu. Başvuru, 28 Temmuz 2015 tarihinde “otomobil ve otomobil yapısal parçaları” emtiaları için gerçekleştirildi.

Bu markanın pazara ne getireceği hakkında bir ipucu olmasa da Porsche’nin bu ismi ilk kullanışı olmayacak. 1989 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Almanlar Harm Lagaay tarafından tasarlanmış ve 911 Carrera 4 üzerinden geliştirilmiş bir konsept araç olan “Panamericana”’yı tanıtmışlardı.

Pan Americana ismi aynı zamanda 1950 ile 1954 arasında Meksika’da gerçekleştirilen bir dayanıklılık yarışı olan “Carrera Panamericana”’ya bir saygı duruşu niteliğinde. Carrera Panamericana’da kullanılan carrera ismi, (İspanyolca’da yarış anlamına gelir) daha öncesinde hem 356 hem de 911 modellerinde kullanıldığından Porsche için büyük önem taşıyor.

Peki, Porsche “Pan Americana” markasını nerede kullanacak?

Akla gelen en olası ihtimal Eylül’de 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkarılabilecek yeni bir konsept araç. Ancak Stuttgart’ın orjinal Panamericana konseptine benzer bir aracı vitrine çıkaracağına ilişkin şüpheler var. Bunun yerine Porsche, mevcut spor araçlarından birine dayandırılmış ve Carrera Panamericana yarışına saygı duruşu niteliğinde özel sürüm bir araç ortaya çıkarabilir. Bir Boxter Spyder için Pan Americana harika bir tercih olabilir, çünkü Boxter Spyder, markanın Carrera Panamericana’da en iyi sonucunu almış 550 ile bir şekilde ilişkili tek Porsche. Ancak belirtmek gerekir ki bunlar sadece tahminden ibaret.