SINAİ MÜLKİYET ALANINDA SALGININ İZLERİ DEVAM EDİYOR

Ülkemizde ve dünyada yaşanan koronavirüs (Covid-19) felaketinin ardından pek çok ülkede insanların evlerinde kalmaları için duyurular yapılmaya başlandı. Sağlık bakanları, devlet başkanları ve diğer devlet yetkililerinin yanı sıra sağlık emekçileri de insanların mecbur kalmadıkça evlerinden çıkmamaları gerektiğini belirtip böylece salgından olabildiğince korunabileceklerini duyurdular.

Dünyada hemen hemen her ülkede “#EVDEKAL”, “#STAYHOME” gibi sloganlar hızla yayılmaya başladı. Girişimciler de söz konusu kelimeleri marka olarak tescil ettirmek için TÜRKPATENT nezdinde marka başvurusunda bulunmaya başladılar. TÜRKPATENT’e yapılan “EVDE KAL” ibareli başvuruların sınıfları ise oldukça ilgi çekici. Kimi başvurular son zamanların en çok talep gören mallarından olan dezenfektanlar, deterjanlar ve maskeler için yapılmışken kimi başvurular ise evden alışverişe yönlendirmek amacı ile yapılmış.

PANDEMİ marka başvuruları bile var
Salgınla birlikte hayatımıza giren başka bir kelime de PANDEMİ oldu. Pandemi tanımını; bir kıta hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel ad şeklinde yapabiliriz. PANDEMİ kelimesini içeren tüm başvurular elbette ki 2020 senesine ait.