TASARIM BAŞVURUSU GEÇ YAPILAN CROCS’UN TESCİLİ TEHLİKEDE

Lüksemburg Hakimleri, Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nin (EUIPO) 2016 yılında Crocs terliklerin tescilinin iptaline ilişkin kararı onayladı.

Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), söz konusu terliklerin 2002 yılında Florida’da bir bot şovunda ilk defa gösterime sunulduğunu ve şirketin web sitesinde yayımlandığını, bu nedenle Crocs’un tasarım başvurusunu 2004 yılında yaparak oldukça geç kaldığını belirtti. AB yasalarına göre, herhangi bir tasarım halka sunulduktan sonra en fazla 12 ay içinde tasarım başvurusuyla korunabilmektedir. Bu süre geçtiğinde ise tasarım başvuru hakkı kaybedilmektedir.

Crocs tasarımlarının iptaline giden yol, Fransız bir perakendecinin Crocs tasarımlarının korunmaması gerektiği iddiasını EUIPO’ya dosyalamasıyla başladı. ABAD da Avrupa Birliği’ndeki herkesin söz konusu tasarıma başvurudan önce de erişebildiği gerekçesiyle iptale ilişkin talebi onadı.

Dünya çapında 300 milyondan fazla ürün satan ve dünyaca ünlü starlar ve devlet başkanlarınca da tercih edilen Crocs’un söz konusu kararı temyize götürmek için 2 ay süresi var. Ancak şimdiye kadar temyize gidilip gidilmeyeceğine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu kararla tasarımcıların tasarım tescillerini, mümkünse ürünlerini piyasaya sürmeden önce ya da ürünler piyasaya çıktıktan kısa bir süre sonra almaları gerektiği bir kez daha vurgulanmış oldu.