TÜRKİYE TASARIM HAFTASI 18-23 Ekim 2016

İhracatı kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde artırmanın yolu şüphesiz katma değerli üretimden geçiyor. Bu noktada katma değerli üretimi artırmanın önemi ve atılması gereken adımlar karşımıza çıkıyor. Bu adımlar ise; marka, Ar-Ge, inovasyon ve tasarım dörtlüsünden oluşuyor.

Bu doğrultuda Türk tasarımlarının dünya markası olması için 18-23 Ekim 2016 tarihleri arasında, Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğinde bu sene ilk defa gerçekleştirilecek olan “Türkiye Tasarım Haftası” süresince endüstriyel tasarım, moda tasarımı ve görsel iletişim tasarımı alanlarına yönelik olarak dünyaca ünlü tasarımcılar, üniversiteler, tasarım okulları, sanayici ve akademisyenlerin katılımıyla paneller, konferanslar ve workshoplar düzenlenecek.

Türkiye’nin tasarım ve yaratıcılıkla markalaşmasına katkı sağlayacak olan bu etkinlik yıl içinde düzenlenen tasarım yarışmalarının finalistlerinin ürün ve projelerinin sergi ve defileleri, dünyanın prestijli tasarım yarışmalarında ödül kazanan Türk tasarımları ile tasarım merkezleri ve tasarım ofislerinin ulusal/uluslararası proje sergileri ile zenginleştirilecek. Aynı zamanda etkinlikte tasarım ve ihracatın buluştuğu tek platform olan Design Turkey için özel bir platform da yaratılacak.

Türkiye Tasarım Haftası aracılığıyla, katma değerli ürün artışının ve ülke rekabet üstünlüğünün sağlanması, tasarım farkındalığının daha da artması, Türk tasarımının markalaşması, tasarıma yapılan yatırım ile ülke ekonomisine katkıda bulunması bekleniyor.