TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ TÜRKİYE’YE TANITILDI

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), 2022 yılında üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden fikri ve sınai mülkiyeti tamamen yerli olan otomobilin ön gösterim ve tanıtımı bugün yapıldı.

TOGG Ceo’su Gürcan Karakaş, tamamen elektrikli otomobillerin 150.000 adet üretileceğini ve 15 yıl içerisinde 5 ayrı model geliştirileceğini ifade etti.

2023 yılından itibaren dünyada ilk kez Türk otomobilinde kullanılmaya başlanacak olan “Holografik Asistan” teknolojisi, aracın öne çıkan özelliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşabiliyor. Doğuştan elektrikli modüler platform ile 300+ ve 500+ kilometre menzil opsiyonlarına sahip olacak otomobil, yazılım merkezine sürekli bağlı olacak ve güncellemeleri uzaktan 4G/5G bağlantısıyla alabilecek!

Tamamıyla özgün teknoloji!

En geniş iç hacim ve en yüksek performans standartlarında en uygun aracı üretmeyi hedeflediklerini belirten Karakaş, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketine sahip olan otomobilin, 200 beygir güç ile 7,6 saniye, 400 beygir güç ile de 4,8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabileceğini, bunların yanı sıra; 500 km menzil ve nesnelerin interneti ile bunu bir akıllı cihaz olarak düşünerek yola çıktıklarını belirtti.  “Türkiye’nin otomobili demek, Türkiye’nin küresel markası demektir. Her şeyden önemlisi ise fikri sınai mülkiyet haklarının yüzde yüzü bize ait olan ürün demektir.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Ezberleri bozacağız!

TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada; markası, tasarımı, patenti her şeyi tamamıyla bizim olan bir otomobil yaptık. Bundan sonra lisans alınmayacak, lisans verilecek; 2020’de küresel markalarımızdan biri olacak. 2021’de fabrikamızı açıp, 2022’de ilk otomobilimizi banttan çıkarmayı hedefliyoruz. Ezberleri bozacağız!” dedi.

Yeni bir başarı hikayesi yazdık

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bugün dünyaya açılmış Türk müteşebbislerin başarı hikayelerine göğsümüz kabararak şahit ediyoruz. “Siz yapamazsınız, siz edemezsiniz” diyenlere “En iyisini biz yaparız” dediğimiz günlere geldik. “Türkiye’nin 60 yıllık hayali olan otomobili yapmak fikrini gerçeğe dönüştürüyoruz.” dedi.

60 yıllık rüya gerçek oldu

Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasını gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Otomotiv sektöründe birçok adım atıp girişimde bulunup ve sonunda tüm hakları bize ait olan, milli teknoloji ile üretilen otomobil projesini bu günlere getirebildik. 100’ün üzerinde mühendisimiz geceli gündüzlü çalıştı ve hayallerimizi gerçeğe dönüştürdüğümüz günlere geldik.”

Tanıtım sonrası çalışmaları hızla devam edecek olan otomobilin tasarımı ve teknik özellikleri ile ilgili gelecek yorumlar ise merak konusu oldu.