ALMAN MAHKEMESİ MURATBEY PEYNİRİ’Nİ KORUDU

Dünyanın en geniş kapsamlı gıda fuarı Anuga 2019’da taklit krizi yaşandı. Muratbey firmasına ait inovatif bir ürün olan “Burgu”nun, başka bir firma tarafından taklit edilerek sergilenmesi fuara damgasını vurdu.

Taklit marka süreci, Ekim ayında Almanya’da gerçekleşen Anuga 2019 fuarına birçok ülkeye ihracat yapan Muratbey firmasının katılım göstermesiyle başladı.

Fuar esnasında, kendi firmaları adına marka ve tasarım tescili bulunan Türkiye’de Burgu diğer ülkelerde ise Helix markasıyla tüketiciye sunulan peynirinin başka bir firma tarafından taklit edildiğini ve fuarda sergilendiğini gören Muratbey firma yetkilileri soluğu Alman mahkemesinde aldı.

Alman mahkemesi tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda gerek şekil gerekse isim olarak Muratbey’e ait olduğu tasdiklenen ürün gerekçe gösterilerek fuarda sergilenen taklit ürünlerin toplatılmasına karar verildi.

Taklit ürünlerin toplanmasına ilişkin verilen karar neticesinde, Muratbey adına tescilli ürünlerin tescilden doğan hakları korunmuş oldu.