ANTEP’E İKİ TESCİL BİRDEN

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescili için başvurusu yapılan Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması / Antep Yuvalaması Coğrafi İşaret başvurularının tescil belgeleri TÜRKPATENT’te gerçekleştirilen törenle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN’e takdim edildi.

 Antep Yuvalaması
Törene katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, yaptığı konuşmada, Antep Beyranı ve Antep Yuvarlaması yemeklerine verilen belgelerle birlikte, Türkiye’deki coğrafi işaret sayısının 200’e çıktığını bildirdi.

Çelik, son zamanlarda tüketicilerin geleneksel ve yerel ürünlere ilgisinin arttığına dikkati çekerek, “Coğrafi işaret, o ürünün gerçekten de o coğrafyada ve geleneksel prensiplere uygun şekilde üretildiğini teminat altına alıyor.Bu özellikleri nedeniyle bu işarete sahip ürünler, pazarlara daha yüksek fiyatlarla girebiliyor.” diye konuştu.

Antep Beyranı
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN de Anadolu’nun bir hazine olduğunu ve bu hazinede hak edilen noktalara gelebilmek için önce yasal altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Sınai Mülkiyet Kanunu’nun çok önemli olduğunun altını çizen Şahin, yasanın yeni dönemde daha güçlü rekabet etme şansı vereceğini belirtti. Sırada Menengiç Kahvesi ve Antep Lahmacunu başvurularının olduğuna değinen ŞAHİN, bu konuda 81 ile örnek olmak istediklerini dile getirdi.

turkpatent.gov.tr