İCAT ÇIKARDILAR!

Time dergisinin her yıl seçtiği en iyi icatlar listesinde 2016 yılında dünyayı daha akıllı ve daha eğlenceli hale getiren icatlar yer alıyor. İşte geçtiğimiz yılın en iyi icatlarından bazıları:

Güçlü ve Sessiz Saç Kurutma Makinesi : DYSON SUPERSONIC

Alışılmış saç kurutma makinelerinin aksine hafif olan, sessiz ve çok daha hızlı çalışabilen saç kurutma makinesi, dakikada 110 bin devir yaparken, barındırdığı sensörler sayesinde oldukça yumuşak bir kurutma deneyimi sağlıyor.

Katlanabilir Drone : DJI MAVIC DRONE

DJI tarafından geliştirilen DJI Mavic Pro katlanabilir olmasıyla dikkat çekiyor. Katlandığında bir ekmeğin boyutundan daha küçük boyutlara kadar küçültülebilen drone, 4K kalitesinde çekim yapabiliyor.

Yeni Nesil Termometre : ARC INSTATEMP

Birkaç santimetre uzaklıktan ölçüm yapabilen yeni nesil termometreler, vücut sıcaklığını 2,5 saniye gibi çok kısa bir sürede ölçebiliyor.

Katlanan Bisiklet Kaskı : MORPHER

Morpher özellikle bisikletli sürücüler için tasarlanmış bir kask. Ölüm ile burun buruna gelen mucidi Jeff Woolf, bisikletiyle yaptığı kaza sonucu Morpher’ı icat ediyor. İç içe geçmiş plastiklerden yapılmış bu bisiklet kaskı, kullanılmadığında neredeyse tamamen düz hale getirilebilecek kadar esnek ve kolay taşınabilir.

Bilişsel Bozukluğu Olanlara Özel Yemek Araç Gereçleri : EATWELL ASSISTIVE TABLEWARE

Zihinsel ya da fiziksel rahatsızlıkları olan kişiler için tasarlanmış özel bir yemek takımı. Sıcak renkler kullanılarak tasarlanan takımda amaç, kişinin yemeği tabaktan ayırt edebilmesini sağlamak.

Çatı Şeklinde Tasarlanan Estetik Güneş Paneli : SOLAR ROOF

Tesla tarafından geliştirilen ve SolarCity iş birliğinde üretime geçilecek olan Solar Roof (Güneş Çatısı) göze batmayan estetik bir görünüme sahip ve çatının üzerine ekstra panellerin eklenmesini gerektirmiyor.

Kendi Kendini Bağlayan Ayakkabı : NIKE HYPERADAPT 1.0

Nike tarafından üretilen bu modelde, ayakkabının diline yakın bir düğmeye basılarak ayakkabının bileği kavraması ya da çözülmesi mümkün.

Akıllı Diş Fırçası : QUIP

Pille çalışan Quip, 30 saniyede bir titreşerek kişinin diş fırçalama pozisyonunu değiştirmesi için uyarıda bulunan akıllı bir diş fırçası.

Havada Temassız Çalışan Ampul : FLYTE

Elektromanyetizma sayesinde havada temassız durabilen ve dönebilen ampul, Edison’un pragmatistliği ve Tesla’nın hayalperestliğinin bir araya getirilmesiyle yaratılmış bir icat.

Oyun İçin Geliştirilen Protez Kol : IKO

Çocuklar için üretilen IKO, standart bir protez kol gibi standart ihtiyacı karşılamasının yanı sıra, el yerine takılabilen oyuncak benzeri eklentiler ile bir oyun aletine dönüşebiliyor.

Her Yöne Dönebilen Lastikler : EAGLE 360

Goodyear tarafından lastik teknolojisine adapte edilmek istenen tekerlekler, araçların birçok yönde hareket edebilmesine imkan sağlıyor.