AYNASIZ FİLMİ İÇİN MARKA İHLALİ DAVASI

Oyuncu Tolgahan Sayışman, Han Medya Yapım isimli bir şirket kurmuş ve ilk projelerine hız kesmeden başlamıştı. Kendi şirketi bünyesinde daha önce bir diziyle gündeme gelen Sayışman, şirketinin ilk filmi ‘’Aynasız’’ın çekimlerine başlamıştı. Fakat filmle ilgili ilginç bir tartışma gündeme geldi. Aynasız isminin marka hakkı 2020 yılında bir başkası tarafından alınmıştı ve hak sahibi, konuyu mahkemeye taşıdı.

Tolgahan Sayışman, 2021 yılının sonunda Aynasız filmi için Antalya’da set hazırlıklarına başlamıştı. Erdal Özyağcılar, Algı Eke, Sarp Bozkurt gibi isimlerin de oyuncu kadrosunda yer aldığı film, Sayışman’ın kendi şirketinin yapımı olan ilk film olarak basına yansımıştı. Fakat filmin ismi nedeniyle Tolgahan Sayışman’a dava açıldı. Davacı taraf olan Sunucu Gökay Kalaycıoğlu, 2020 yılında ‘’Aynasız’’ ismi için marka tesciline başvurduğunu ve bu ismin marka haklarına sahip olduğunu belirtti.

Hak sahibi Gökay Kalaycıoğlu, 2020 yılında ‘’eğitim ve eğlence hizmetleri, indirilebilir ses ve video kayıtları; indirilebilir sinema filmleri, televizyon şovları ve video kayıtları ve posterler, fotoğraflar, afişler’’ gibi ürün gruplarını barındıran 9, 16 ve 41. sınıflardan marka başvurusu yaptı. Kalaycıoğlu’nun başvurusu, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan incelemeler sonucunda yayına çıktı ve gerekli sürenin tamamlanması ardından ‘’Aynasız’’ markası tescillendi. Böylelikle Sunucu Gökay Kalaycıoğlu bu ismin marka olarak kullanılması konusunda hak sahibi oldu.

Gökay Kalaycıoğlu’ndan dava hamlesi gelmeden önce ‘’Aynasız’’ ismi için başka bir marka başvurusu bulunmuyordu. 19 Ocak 2022 tarihinde ise Türk Patent ve Marka Kurumuna ‘’Aynasız Haluk Artiz – Polis’’ ve ‘’Aynasız Haluk Artis – Polis’’ kelimelerini içeren iki adet marka başvurusu geldi. Bu başvurunun kime ait olduğu henüz bilinmiyor. Fakat Tolgahan Sayışman’ın filminde ‘’Efehan ve Haluk’’ isimli iki ayrı karakteri canlandıracağı söyleniyor. Davaya konu olan filmde Haluk isimli bir karakterin bulunması, bu iki marka başvurusunun Tolgahan Sayışman’a ait olup olmadığı konusunda merak uyandırıyor. Bakalım taraflar arasındaki marka hakkı mücadelesi nasıl sonuçlanacak?

Share