AYNASIZ FİLMİ İÇİN MARKA İHLALİ DAVASI

Oyuncu Tolgahan Sayışman, Han Medya Yapım isimli bir şirket kurmuş ve ilk projeleri için harekete geçmişti. Sayışman, şirketinin ilk filmi ‘’Aynasız’’ın çekimlerine başlamıştı. Fakat filmle ilgili ilginç bir tartışma gündeme geldi. Aynasız isminin marka hakkını 2020 yılında bir başkası almıştı. Hak sahibi ise konuyu mahkemeye taşıdı.

Tolgahan Sayışman, 2021 yılının sonunda Aynasız filmi için Antalya’da set hazırlıklarına başlamıştı. Başarılı bir oyuncu kadrosu olan yapım Sayışman’ın kendi şirketinin ilk filmi olarak basına yansımıştı. Fakat Tolgahan Sayışman filminin ismi nedeniyle bir davayla karşılaştı. Davacı taraf olan Sunucu Gökay Kalaycıoğlu, 2020 yılında ‘’Aynasız’’ ismi için marka tesciline başvurduğunu belirtti. Bu ismin marka haklarına sahip olduğunu için konuyu davaya taşıdı.

Hak sahibi Gökay Kalaycıoğlu, 2020 yılında ‘’eğlence hizmetleri, ses ve video kayıtları, sinema filmleri, televizyon şovları...’’ gibi ürün gruplarının olduğu 9, 16 ve 41. sınıflardan marka başvurusu yaptı. Kalaycıoğlu’nun başvurusu, TÜRKPATENT tarafından yapılan incelemeler sonucunda yayına çıktı. Gerekli sürenin tamamlanması ardından ‘’Aynasız’’ markası tescil hakkı aldı. Böylelikle Sunucu Gökay Kalaycıoğlu bu ismin marka olarak kullanılması konusunda hak sahibi oldu.

Gökay Kalaycıoğlu’ndan dava hamlesi gelmeden önce ‘’Aynasız’’ ismi için başka bir marka başvurusu bulunmuyordu. 19 Ocak 2022 tarihinde ise Türk Patent ve Marka Kurumuna ‘’Aynasız Haluk Artiz – Polis’’ ve ‘’Aynasız Haluk Artis – Polis’’ kelimelerini içeren iki adet marka başvurusu geldi. Bu başvurunun kime ait olduğu henüz bilinmiyor. Fakat Tolgahan Sayışman’ın filminde ‘’Efehan ve Haluk’’ isimli iki ayrı karakteri canlandıracağı söyleniyor. Davaya konu olan filmde Haluk isimli bir karakterin bulunması, bu iki marka başvurusunun Tolgahan Sayışman’a ait olup olmadığı konusunda merak uyandırıyor. Bakalım taraflar arasındaki marka hakkı mücadelesi nasıl sonuçlanacak?

Share