BEYAZ ÇAYDAN ÜRETİLEN KREME PATENT BAŞVURUSU

Teknoloji ve bilimin gelişmesinde üniversitelerin payı son derece önemli. Rize’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi de uzun süren çalışmaların ardından beyaz çaydan krem üretti ve patent başvurusu yaptı.

Çay yetiştiriciliği konusunda ülkemizin marka şehirlerinden biri olan Rize’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, iki seneyi aşkın süredir beyaz çay üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Prototipi üretilen ürün, kapsamlı çalışmaların sonucunda kullanılabilir duruma getirildi ve patent başvurusu yapıldı. Beyaz çaydan üretilen bu kremin özellikle yara ve yanık tedavisinde kullanılması amaçlanıyor. Ayrıca RTEÜ Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Mercantepe tarafından yapılan açıklamada beyaz çayda bulunan bileşenlerin kolajen seviyesini artırdığı ifade ediliyor. Dolayısıyla ürünün cilt lekeleri ve cilt kırışıklıkları için de olumlu etki sağlaması bekleniyor. Patent tescil süreci hala devam eden kremin piyasaya sürülmesi konusunda henüz net bir karar bulunmasa da üniversitenin şimdiden birçok firmadan üretim için teklif aldığı belirtiliyor.

RTEÜ Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Mercantepe’nin konuyla ilgili yorumları ise şöyle oldu:
“Beyaz çayı krem çalışmalarımızda kullanmak istedik. 2,5 yıl önce yaptığımız çalışmalar sonucunda prototipimizi geliştirdik. Bir nebze de olsa ergonomisini geliştirdik ve kullanıma hazır hale getirdik. Bir kısmını makale olarak yayımladık, bir kısmını da hayvan modeli çalışmalarıyla tamamladık. Bizim iddiamız beyaz çayın Rize endemik türlerinin içeriğine uygun olduğu için ismini de ‘CameliaRizensisBalm’ koymaya karar verdik. Kremin başta yanıklar olmak üzere cilt yaralarında ve cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanılmasını düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam edecek. Bunu ticarileştirdikten sonra beyaz çayın faydalarını da kremlerimizde kullanmaya ve geliştirmeye devam edeceğiz.”

Share