BU ALİBABA BAŞKA ALİBABA

E-ticaret alanında küresel liderlerden biri olan Alibaba Holding, Dubai ve Belarus’ta yerleşik olan dijital para firması Alibabacoin’e karşı zorlu uğraşları sonucu ihtiyati tedbir kararı aldırmayı başardı. 

Alibabacoin’in 2 Nisan 2018 tarihindeki ilk dijital para arzından kısa süre sonra Alibaba, kendi adına çok benzediği ve ününden yararlanıldığı gerekçeleri ile Alibabacoin’e karşı ABD New York Eyalet Mahkemesi’nde ihlal davası açmıştı ve davanın başında ihtiyati tedbir kararı aldırmayı başarmıştı. Ancak, ilk duruşmadan sonra bu ihtiyati tedbir kararı New York Mahkemesi tarafından kaldırıldı. Çünkü davalı taraflar Dubai ve Belarus merkezliydi ve New York Mahkemesi’nin bu bölgeleri yargılama yetkisi yoktu.

İhtiyati tedbirin kaldırılmasından sonra Alibaba davasından vazgeçmedi ve mahkemeden yetki alanı keşfi için izin aldı. Keşif sırasında Alibabacoin’in yatırımcılarının e-mail adresleri sunuldu. E-posta adreslerinin araştırılması sonucu, yatırımcılardan birinin New York’da ikamet ettiği ve en az üç Alibabacoin işlemine konu olduğu ortaya çıktı.

Elindeki delilleri mahkemeye sunan Alibaba, mahkemenin dikkatini çekti ve tekrar ihtiyati tedbir kararı aldırmayı başardı çünkü bu üç işlem, New York yasalarına göre davayı New York Mahkemesi yetki alanına sokmuştu. Sonrasında sunulan delillerde ise binin üzerinde New York vatandaşının Alibabacoin sayfasını ziyaret ettiği anlaşıldı. Bunun üzerine mahkeme, Alibabacoin’in New York vatandaşlarına bilinçli ve istekli bir şekilde satış yaptığı, Alibabacoin’in Alibaba markalarına benzediği ve markaların tüketici nezdinde karıştırılabileceği kararına vardı.

Davalılar, kayıtların her ne kadar Belarus’un Minsk kentinde olduğunu, bu yüzden satışın ABD’de gerçekleşmediğini savunsa da mahkeme bu savunmayı ikna edici bulmadı. 24 Ekim 2018’de ihtiyati tedbir kararının uygulamaya konmasıyla Alibabacoin sitesi kamu erişimine kapatıldı. Bunun sonucu olarak, Alibabacoin’in değeri hızlı bir düşüşe geçti.