ÇEVRECİ ŞAMPİYON:

1985 yılında kurulan inşaat, sentetik çim ve hayvancılık sektöründe faaliyet gösteren Hatko Şirketler Grubu, İhracatın Yıldızları Türkiye’de En Çevreci Şampiyon Ödülü ve İnovaLİG Üstün Başarı Sertifikası’na layık görüldü.

Geçtiğimiz yıl 16’ncısı düzenlenen “İhracatın Yıldızları” yarışmasında toplamda 23 firma, 14 ayrı kategoride değerlendirildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda ödüller, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükelçi tarafından takdim edildi.

Hatko bünyesinde, ömrünü tamamlamış lastikler geri dönüşüm ile sentetik çime dönüştürülerek yılda 20 bin ton lastik geri dönüştürülüyor. AR-GE ve inovasyon çalışmalarına önem veren Hatko, söz konusu yöntemini de patent tescili ile koruyor. Hatko, sentetik çim üretimine ilk başladığı senelerde 150-160 bin metrekarelik üretime sahipken günümüzde 1 milyon 400 bin metrekarelik bir üretime sahip. Bu verilerle Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm tesisi olma özelliğini elinde tutuyor. Ayrıca dünyadaki 30 FIFA lisansöründen biri olmakla birlikte The ESTO’nun (The European Synthetic Turf Organisation) ilk Türk üyesi.

Patent tescilli yöntem ile elde edilen ömrünü tamamlamış lastiklerdeki kauçuk granül, halı sahalarda ve atletizm pistlerinde kullanılıyor. Geri kalan çelik ise Hindistan’a ihraç ediliyor, demir-çelik üretiminde kullanılıyor. Yani bu tesiste lastiğin her bir zerresi değerlendiriliyor, geri kazandırılıyor.

Her Şey Mutlu İnekler İçin
Hatko’nun inovasyon çalışmalarından bir diğeri de çiftlik ve köy ahırlarında işçilerin iş yükünü azaltmak ve hayvanların konfor ve standartlarını yükseltmek için tasarlanan ve patent tescili ile korunan hayvan yatakları.

Hatko AR-GE mühendisleri tarafından türlü araştırmalar ve incelemelerden geçen söz konusu ürünlerinin Avrupa Birliği Hayvan Refahı Standartları kapsamında zorunlu ekipman olacağı öngörülüyor.

Mutlu İnekler ile ilgili detayları #mutluinekler hashtagiyle Instagram üzerinden takip edebilir, ayrıca Mutlu İnekler Yarışı adlı uygulamayı cep telefonunuza indirerek ineklerin mutlu dünyasına katılabilirsiniz. Üstelik su ve samanlardan kaçıp, yatakları toplayarak sürpriz ödülü kazanma şansı yakalayabilirsiniz!