COĞRAFİ İŞARET HAKKINDA HER ŞEY ARTIK BU SİTEDE

Türkiye’nin sahip olduğu tüm coğrafi işaretlere artık tek bir internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün.

İkinci 100 Günlük Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen “Coğrafi İşaret Envanterinin Dijital Platforma Taşınması” projesi kapsamında coğrafi işaret tescili ve söz konusu tescile sahip yöresel ürünlerin bilgileri dijital ortama aktarıldı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından veri aktarımı yapılan  web sitesine ci.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor. Söz konusu internet sitesinden, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adına ilişkin mevzuat ve kılavuzlara erişim kolaylıkla sağlanırken aynı zamanda site veri tabanından, coğrafi işaret/geleneksel ürün adına, dosya numarasına başvuru veya tescil tarihine göre arama yapılabiliyor.

Verilen istatistiki bilgilere göre; Haziran 2019 itibarıyla Türkiye genelinde toplam coğrafi işaret tescil sayısı 429 iken, işlemleri devam eden başvuru sayısı 406 olarak görünüyor.

Tescil ve başvuru bilgilerinin anlık güncellendiği internet sitesi, coğrafi işaret ile ilgilenen kurum ve kuruluşlar, başvuru sahipleri ve danışmanlık firmaları tarafından yoğun ilgi görüyor.

Coğrafi işaret tescili ve konu ile ilgili her türlü bilgi için ci.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.