KEŞKEK ŞUHUT’TAN TESCİL TÜRKPATENT’TEN

Tescilli yerel lezzetlerimize bir yenisi daha eklendi; Şuhut keşkeği coğrafi işaret tescil belgesi, başvuru sahibi Şuhut Belediyesi yetkililerine takdim edildi.

Şuhut Belediyesi yetkilileri tarafından başlatılan coğrafi işaret çalışmaları, Grup Ofis Marka Patent coğrafi işaret uzmanlarınca derlenerek Türk Patent ve Marka Kurumuna sunuldu. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda Şuhut keşkeği coğrafi işaret tescil belgesi almaya hak kazandı.

Türk Patent ve Marka Kurumunda yapılan takdim töreninde Şuhut keşkeği tüm davetlilere sunuldu. Lezzetiyle tam not alan keşkek, Şuhut’un gurur kaynağı oldu. Şuhut Kaymakamı Nurullah Kaya, Şuhut Belediye Başkanı Recep Bozkurt ve ilçenin önde gelen idari birim temsilcilerinin katılım gösterdiği törende TÜRKPATENT Başkanı
Prof. Dr. Habip Asan “Coğrafi işaretler, ülkelerin ekonomik ve bölgesel kalkınmaları için son derece önemli bir araç olarak kullanılmaya başlandı.

AB ülkelerinde, coğrafi işaretlerden yıllık 40-50 milyar avroluk bir katma değer yaratılıyor.” ifadesini kullandı.

Coğrafi işaret belgesini teslim alan Belediye Başkanı Recep Bozkurt, tescil alan ürünlerini daha iyi tanıtmanın, ticarete dönüştürmenin ve ilçe ekonomisine katkı sağlamanın gayreti içinde olacaklarını ifade etti.