CONVERSE’İN ALL STAR’I ÜZGÜN

Hayatımızda belli başlı markalar vardır. Onları tanımamız için görmemiz yeterli oluyor, bir ibarenin hangi markaya ait olduğunu kolaylıkla çıkarabiliyoruz. Bu kadar popüler olmuş markalar herkesin tercih sebebi olunca da kötü niyetli kişiler tarafından popüler markanın benzerleri ve taklitleri de hemen piyasaya sürülüyor.

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü Converse markasının başına öyle bir iş geldi ki, “bu kadar da olmaz” dedirtti. Birkaç yıl önce Nike’ın satın aldığı ve ikon haline gelen “Converse All Star” markası, Malezyalı bir firmanın hezeyanına uğradı. Southern Rubber Works firması “Classic Jazz Star” markası için Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerde başvuruda bulundu. Aynı zamanda önceki yıllarda yapılan “Classic Jazz Star” marka başvurularına Converse itiraz etmişti ve “Converse All Star”’ın “Classic Jazz Star” markasına karşı yapmış olduğu itirazlar olumsuz sonuçlanmıştı.

Bir devle bir cücenin bu savaşına Singapur Fikri Mülkiyet Dairesi’nden cevap geldi. Converse’in bütün itirazlarını reddeden hakem, rakip markadaki iki yıldız şekli arasında görsel benzerlik bulunsa da “İşitsel ve kavramsal olarak farklıdır ve Classic Jazz Star marka olarak tescillenebilir” diye hüküm verdi.

Dünyaca ünlü Converse markasına bu denli benzer bir markanın, Singapur Patent Ofisi tarafından kabul edilmesi akıllarda soru işareti bıraktı.