TAYLOR SWIFT’TEN SONRA JEHAN BARBUR’UN DA BAŞI MARKA TECAVÜZÜ İLE DERTTE

Geçtiğimiz aylarda benzer durum Taylor Swift’in başına gelmişti. Online alışveriş sitesi olan etsy’de şarkıcı kendisiyle benzerlik taşıyan ve şarkı sözlerini içeren ürünlerle karşılaşmıştı. Şimdi ise Arap asıllı Türk şarkıcı ve besteci Jehan Barbur, isim ve markasını izinsiz kullanarak ayakkabı, çizme ve bot gibi ürünler satan “markafoni.com” adlı alışveriş sitesine, 13 bin liralık tazminat davası açtı.

İddialara göre; bir gün Markafoni’de kendi isim ve markası üzerinden ticari kazanç elde edildiğini gören sanatçı, “Jehan Barbur” marka, 38 numara çizme siparişi verdi. Kredi kartıyla 56 lira 89 kuruş ücret ödeyen Barbur, çizme faturasını mahkemeye delil olarak sundu.

Sabah’ta yayınlanan habere göre sanatçının avukatı dava dilekçesinde, “Müvekkilimden hiçbir izin alınmadan ve sözleşme yapılmadan “Jehan Barbur” ismi kullanılarak ticari kazanç elde edildiği tespit edilmiştir” dedi. Davalı alışveriş sitesinin avukatı ise davanın reddini isteyerek “Marka hakkına tecavüz olabilmesi için tescilli bir markanın varlığı olması gerekir, fakat davacı kampanya tarihinden sonra marka başvurusunda bulunmuştur” dedi.

Özellikle ünlüler marka tecavüzü ile her an karşı karşıya kalabiliyor. Bu tür marka tecavüzlerinin önüne geçmek ve güçlü deliller gösterebilmek için marka başvurusunun yetkili patent ofislerine olabildiğince hızlı yapılması gerekiyor.