DEĞİŞİMİ DESTEKLEMEK: DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET GÜNÜ’NE ÖZEL PATENT EĞİTİMİ İNOVASYON ve YARATICILIKTA KADINLARIN ROLÜ

26 Nisan, tüm dünyada fikri mülkiyet haklarına ilgi çekerek bu hakların korunmasının yanı sıra inovasyon ve yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla, Dünya Fikri Mülkiyet Günü olarak kutlanıyor.

Bu yılki Dünya Fikri Mülkiyet Günü’nde, dünyadaki değişimi ve ortak geleceği şekillendiren kadınların harikuladeliğinin, pratik zekasının, merakının ve cesaretinin kutlanması hedefleniyor.

Her geçen gün birçok kadın, oyunun kurallarını değiştiren, yenilikçi ve yaşam kalitesini artıran astrofizikten nanoteknolojiye, tıptan yapay zekaya kadar çok farklı alanlarda yarattıkları eserleriyle öne çıkıyor. Bununla birlikte; film, animasyon, müzik, moda, tasarım, heykelcilik, dans, edebiyat ve sanat gibi yaratıcı çalışmalar alanında da kadınlar, kültürü yeniden tasavvur ederken sanatın ve yaratıcı ifadelerin sınırlarını zorlayıp bizleri yeni tecrübelere, anlayışlara ve dünyalara sevk ediyor. Ayrıca dikkate değer başarıları da, bugünün genç kızlarının paha biçilemez dersler çıkarmasının ve yarının mucitleri ve yaratıcı kişileri olmasının yolunu açıyor.

Zaman, tüm dünyada kadınların ve genç kızların inovasyon ve yaratıcılığa teşvik edilebilmesi ve bunların sayısının arttırılabilmesi için gerekli yolların geliştirilip olgunlaştırılması ve bunun neden önemli olduğunun anlatılması zamanıdır.

Bu yılın Dünya Fikri Mülkiyet Günü kutlamaları, fikri mülkiyet sisteminin yaratıcı, çığır açan ve yenilikçi kadınlara -ve aslında her bir bireye- nasıl destek olabileceğinin ve fikirlerinin nasıl piyasaya sunulmasını sağlayabileceğinin vurgulanması için büyük bir imkan.

Bu yıl da her yıl olduğu gibi #worldipday hashtag’iyle kadın mucitlerin ve yaratıcıların nasıl değişimi getirdiğine dair paylaşımlar yapılacak. Siz de katılın!