DEVAM FİLMİNE TELİF DAVASI: TOP GUN MAVERICK

Tom Cruise’la zihinlere kazınan 80’lerin aksiyon filmi Top Gun, deyim yerindeyse bir efsaneydi. 36 yıl aradan sonra filmin devamı bu sene seyirciyle buluştu. Film, kısa sürede beğeni topladı ve gişede ciddi bir başarıya ulaştı. Bununla beraber filmin farklı bir konuda daha gündem olması dikkat çekti: Top Gun Maverick filminin yapımcı şirketi Paramount Pictures intihal davasıyla karşılaştı. Yapımcı şirketin ilk hak sahibine telif ödemesi yapmadığı ve telif haklarını ihlal ettiği iddia edildi. İşte detaylar…

Top Gun Maverick filminin iki sene önce vizyona girmesi planlanıyordu, filmin çekim ve hazırlıkları da 2018 yılında başlamıştı. Fakat beklenmedik bir gelişmeyle hayatımıza giren pandemi, filmin seyirciyle buluşmasına engel oldu. Aradan geçen uzun sürenin ardından Top Gun Maverick, geçtiğimiz ay beyaz perdedeki yerini aldı. Fakat yaşanan bu iki senelik aksama, bir telif davasını beraberinde getirdi. Hazırlıkların başladığı dönemde yapımcı şirket telif haklarına sahipken filmin yayına girdiği tarihte bu hak sahipliği sona ermişti.

1986 yılında gösterime giren orijinal ve ilk film, Yazar Ehud Yonay’ın Top Guns başlıklı makalesinden ilhamla yazılmıştı. Bu kapsamda makale sahibi ile bir telif hakkı anlaşması düzenlenmişti. Anlaşmanın bitiş tarihi ise 2020 olarak belirlendi. Dolayısıyla ilgili haklar, 2020 yılında tekrar asıl hak sahibine geçti. 2012 yılında hayatını kaybeden Yonay’ın çocukları, henüz haklar kendilerine geçmeden aksiyon aldı ve 2018 yılında yapımcı şirket Paramount Pictures’a telif haklarını içeren bilgilendirme metni gönderdi. Bu bilgilendirmeye rağmen Top Gun Maverick için hazırlıklar devam etti.

BBC Türkçe’de yer alan bir habere göre 2012’de hayatını kaybeden Ehud Yonay’ın eşi Shosh Yonay ve oğlu Yuval Yonay, yapımcı şirkete Los Angeles Federal Mahkemesi nezdinde dava açtı. Yapımcı şirketin Ehud Yonay’a ait makale haklarını ihlal ettiği iddia edildi. Davacı taraf, yapım şirketinin bu hakları ABD Telif Hakları Yasası uyarınca feshedildikten sonra yeniden almadığını ifade etti ve tazminat talebinde bulundu. Bu tazminatın ise “Top Gun: Maverick”ten elde edilen kâr da dahil olmak üzere miktarı belirtilmeyen bir tazminat’’ olduğu iddialar arasında.

Filmin başarısı ise bu tazminat talebini çok daha ilgi çekici hale getirdi. Son günlerde Top Gun: Maverick’in, tüm zamanların en çok kazanan filmlerinden biri Titanic’in toplam hasılatını geçtiği belirtiliyor. Aynı zamanda filmin, 1 milyar doları geçen hasılatı ile Tom Cruise’un kariyerinde de en çok izlenen film olma unvanına sahip olduğu biliniyor.

Filmin gişesi ve hasılatı bu denli gündem olunca telif davasının seyri de merak konusu olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili şimdilik bir mahkeme kararı bulunmasa bile çıkacak karar en az film kadar ilgi çekecek gibi.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir