DİYABETİK PATENT

TWi Biotechnology, Inc. yeni geliştirdiği ilacı AC-201 için Avrupa Patent Ofisi ve Rusya Federasyonu Patent Ofisi’ne patent başvurusunda bulundu (sırasıyla EP11766702.2 – RU2012147449). AC-201, Tip 1 ve 2 diyabet tedavisi için farmasötik olarak kabul edilebilir tuzları ve aktif metabolitleri içermektedir. Böylelikle bu patent, TWi Biotechnology’nin AC-201 için sahip olduğu geniş fikrî mülkiyet portföyüne eklendi. Daha önce ABD, Meksika, Yeni Zelanda ve Çin’de patent başvuruları yapılan ilaç, şimdi de Avrupa ve Rusya’da tescil bekliyor.

TWi Biotechnology CEO’su Dr. Calvin C. Chen “Avrupa ve Rusya’da diyabetin tedavisinde AC-201 kullanımını kapsayan patent başvurusu yapılması bizi çok mutlu ediyor. AC-201’in benzersiz etkisi göz önünde bulundurulduğunda, eğer başarılı olursa AC-201 diyabetik hastaların kan şekeri değerlerinin kontrol edilmesine yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda hayati organları diyabet ve obezite kaynaklı kronik enflamasyona karşı koruyacak” dedi. Chen ayrıca, “Avrupa ve Rusya’da 2013 yılında toplam 80.1 milyon diyabet hastası bulunuyor. AC-201 için ABD ve Asya’da olumlu sonuç veren birçok klinik deney gerçekleştirdik ve Avrupa’da ilaç izni aldıktan sonra AC-201’i yine Avrupa’daki çok sayıdaki diyabet hastasına fayda sağlaması için kısa zamanda geliştirmeyi umut ediyoruz” dedi.

TWi Biotechnology AC-201 için ABD’de biri tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesi için, bir diğeri ise ürat azaltma tedavisi alan hastalarda gutun tedavi edilmesi için iki adet IND’ye (araştırma aşamasında yeni ilaç) sahiptir. Bu ilaç, diyabet hastaları için olası tehditlerin önüne geçecek.