GELECEK İÇİN BİLGİ

Bu yıl 31 Ekim – 01 Kasım tarihleri arasında gerçekleşen “Gelecek İçin Bilgi Çalıştayında”, Patentin Önemi ve Patent Araştırma Veri tabanlarının Kullanımı hakkında Grup Ofis Marka Patent tarafından katılımcılara bilgi verildi.

Üniversitelerde yapılan literatür taramalarında kütüphanelerdeki akademik kaynak, yeni ve var olan kaynaklara ait güncel bilgilendirmeler, elektronik kaynakların en verimli biçimde kullanılabilmesi ve son kullanıcıyla paylaşılabilmesi için sunulacak alternatiflerin tartışıldığı Gelecek İçin Bilgi Çalıştayı: Bilginin Dönüşümü 2019’da, ilk kez bu yıl patent veri tabanlarının da kullanılmasının önemine dikkat çekildi.

Var olan teknik bilgilerinin %80’ine yakının patent dokümanlarında yer aldığı ve yeni bir çalışma öncesinde bu kaynakların da taranması gerekliliği ve araştırma çeşitleri hakkında bilgi verildi.

Grup Ofis Marka Patent – Patent Vekili Gizem Teke Karslı, konuşmacı olduğu etkinlik kapsamında “Günümüzde her yıl yaklaşık üç milyon patent başvurusu yapılıyor, sunumda bahsettiğim üzere bu bilgilerin göz ardı edilmemesi ve araştırmalara dahil edilmesi çok büyük önem taşıyor. Bu konuda bilgilendirme eğitimleri vermeye devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Online Bilgi Hizmetleri AŞ tarafından İki yılda bir düzenlenen etkinliğin 2021 panel konuları ise şimdiden merakla bekleniyor.