“GO AKADEMİ” YENİ SINAİ MÜLKİYET KANUNU’NU ANLATIYOR

Yürürlüğe giren Sınai Mülkiyet Kanunu ile birlikte Grup Ofis Marka Patent GO AKADEMİ eğitim kadrosu İstanbul, Ankara ve İzmir’de eğitimler düzenledi.

1995 tarihinden bugüne, marka, patent, tasarım ve coğrafi işaretlerin korunması hakkında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında yol gösterici bir kaynak oldu. Uzun yıllar söz konusu Kanun Hükmünde Kararnamelerin daha etkin ve verimli bir yapıya geçmesi için kanunlaşmasına yönelik çalışmalar yapıldı ve bu doğrultuda 10 Ocak 2017 tarihinde 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu yürürlüğe girdi.

TÜRK VEKİLLERİN ALICANTE ÇIKARTMASI

Patent ve Marka Vekilleri Derneği (PEM) tarafından geçtiğimiz aylarda İspanya Alicante’ye bir çalışma ziyareti düzenlendi.

Patent ve marka vekilleri, sınai mülkiyet hukukunda görev yapan avukatlar ve özel şirketlerin sınai mülkiyet yöneticilerinin davet edildiği çalışma ziyaretinin ilk gününde AB Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO)’ne gidildi. Her biri alanında uzman konuşmacılar tarafından, öncelikle EUIPO hakkında genel ve açıklayıcı bilgilendirmeler yapıldı. Sonrasında EUIPO nezdinde yapılan marka ve tasarım başvurularında uygulama ve emsal kararlara ilişkin sunumlar yapıldı. Tüm gün süren ziyaret hem edinilen bilgiler hem de uzmanlarla etkileşim açısından oldukça verimli oldu.

Grup Ofis Marka Patent GO Akademi tecrübeli eğitim kadrosu, yeni Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında değişen süreler, yeni uygulamalar ve hukuki pratikler hakkında bilgi vermek amacıyla Sınai Mülkiyet Kanunu Eğitimleri düzenledi.

İlki 8 Şubat tarihinde İstanbul Divan İstanbul City’de gerçekleşen eğitimlerin devamı 28 Şubat Hilton İzmir’de ve 14 Mart Ankara HiltonSA’da yapıldı. Yoğun ilgi gören eğitimlerle katılımcılar marka ve patent vekilleri ile bire bir görüşerek bilgi alışverişinde bulundu. GO Akademi, Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu Eğitimleri’nin yanı sıra firmalara ve üniversitelere yönelik genel sınai mülkiyet eğitimleri vermeye devam etmektedir.

Yapılan sunum ve bilgilendirmelerin ardından ise kısa bir EUIPO binası turu gerçekleşti.

Çalışma ziyaretine katılan Grup Ofis Marka Patent Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Akın, “Toplamda beş gün süren çalışma ziyareti kapsamında yapılan toplantılarda, faydalı bilgiler ve tecrübeler edinildi. Alicante ziyareti süresince EUIPO uzmanları ve vekil firmalar ile yüz yüze yapılan görüşmeler sıcak ilişkilerin kurulmasına ortam sağladı.” dedi.