STRES ÇARKI MUCİDİNİ STRESE SOKTU

Her şeyin modası olduğu gibi oyuncakların da modası geliyor ve geçiyor. Sanal bebek, taso, beyblade, furby, stres yayı, tetris gibi… Son günlerdeki oyuncak modası ise stres çarkı oldu. Büyük küçük herkesi peşinden sürükleyen oyuncak, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına aldı. Mucidin büyük kazançlar elde ettiği düşünülürken hazin bir hikayesi olduğu ortaya çıktı.

Elde çevrilerek stres attırdığı iddia edilen bu oyuncağın mucidi ABD’li Catherine Hettinger. Bir kas rahatsızlığı olan mucit, kızının dağıttığı oyuncaklarını toplayamayacak duruma geldi ve kızı için bir oyuncak icat etti. Bu oyuncağı hem kendisi hem de kızı kullanabilmekte ve ortalık da hiç dağılmamaktaydı. Kızı, oyuncağı o kadar çok sevdi ki başkalarının da stres çarkıyla oynayabilmesi için fuarlarda satmaya başladı. Bu esnada 10 Şubat 1992 tarihinde stres çarkının patent başvurusu ABD Patent Ofisine yapıldı. Ancak beklenenin aksine stres çarkı ilgi görmedi. Her yıl yenilenmesi gereken patenti, 2005 yılında gerek maddi yetersizlikler gerekse ilgi görmemesinden dolayı yenilemedi ve stres çarkının patent tescilini alamadan hakkını kaybetti. Daha önce de farklı alanlarda icatlar yapan mucit, bu icatlar için de patent başvurusu yaptı ancak bu başvuruların da yıllık ücreti ödenmediğinden tescil alamadı.

Bir anda tüm dünyada üretilmeye başlanan stres çarkı elden ele yayıldı ve oyuncak modasının ikonu haline geldi. Stres çarkının popüler olmasından sonra tekrar kolları sıvayan Catherine, classicspinner.com adlı bir site üzerinden oyuncağın ilk halini tanıtmaya başladı. Ayrıca Kickstarter adlı girişimlere bağış toplanan bir site aracılığıyla stres çarkı için bağış toplayan Catherine, yaklaşık yirmi beş bin dolar bağış toplanırsa oyuncağı tekrar üreteceğini temin etti. Stres çarkının popülerliği daha ne kadar sürer bilinmez ancak stres çarkı sayesinde tüm dünya patent tescilinin önemini bir kez daha anlamış oldu.