GUCCI MARKA İTİRAZ DAVASINI KAYBETTİ

Gucci - Cuggi
Lüks giyim markası Gucci
, kendi ismine benzer olduğunu iddia ettiği Japon bir markanın tescil başvurusuna itiraz etti. Ekim 2020’de ‘’CUGGL’’ kelimesi için Japonya Patent Ofisine bir marka tescil başvurusu talebi geldi. Fakat bu markanın bazı ürünlerinde, ‘’CUGGL’’ markasının yarısını kapatan bir şerit vardı. Bu şerit ise marka isminin ‘’GUCCI’’ gibi okunmasına sebep oluyordu. Ünlü marka Gucci, markaya itiraz etti ama iki sene önce başlattığı marka mücadelesini kaybetti.

Benzer bir marka başvurusuna engel olmaya çalışan dünya devi, itirazını Japonya Patent Ofisine (JPO) bildirdi. Gucci’nin avukatı itirazda, ilgili markanın tüketici üzerinde kafa karışıklığı yaratacağını iddia etti. Ayrıca markanın bazı ürünlerindeki bir detay, Gucci’nin itirazında yer eden önemli maddelerden biri oldu. Bu iddiaya göre Cuggl markası, isminin alt kısmını kapattığı tasarımları sayesinde üründeki ismin Gucci şeklinde okunmasını istiyordu. Böylelikle ürünlerin, Gucci’nin bir üretimi olduğu ya da Gucci ile ilişkili olduğu düşünülebilirdi. Tüm bu nedenlere dayanarak Gucci, ilgili markanın tescillenmesine itiraz etti.

Temmuz 2022 tarihli bir karara göre JPO ise ünlü marka Gucci’nin bu itirazını reddetti. Kurum ek olarak iki marka arasında benzerlik olmadığını bildirdi. JPO, kararında Gucci isminin son derece popüler ve bilinir olduğunu kabul etti. Fakat bu popülerliğin, itirazı geçerli kılmaya yetmediğini ifade etti. Temyiz Kurulu, iki markanın tüketiciler tarafından karıştırılacak benzerlik düzeyinde olmadığını açıkladı. Ayrıca Kurul, ürünlerin Gucci ile bağlantılı olduğunu düşünmek için yeterli bir sebep olmadığını ekledi.

“Gucci’nin popülerliği, marka itirazını kabul etmek için yeterli bir sebep değil.”

JPO, ‘’marka benzerliğinin düşük olması’’ dolayısıyla Cuggl markasını 25. sınıfta tescil etmeyi kabul etti. Haksız rekabet ortamının yaratıldığı gerekçesiyle başlatılan hak arama mücadelesinde, JPO’nun kötü niyet tespit etmemesi dikkatleri çekti. Cuggl ibareli karşı markanın tüketiciler nezdinde yanıltıcı bulunma ihtimalinin düşük olması sebebiyle lüks giyim devi Gucci, başlatmış olduğu marka savaşından mağlup ayrıldı.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir