Hayatımızı Kolaylaştıran Sağlık ve Tıp Buluşları

Sağlık Tanrısı Asklepios ve Akıllı Bilekliği
Mitolojide Tıp ve Sağlık Tanrısı olarak bilinen Asklepios, hastalara giderken yanından hiç ayırmadığı asasına yaslanarak ondan destek alırmış. Yılan sarılı asası, yorulduğu zamanlarda onun dinlenmesine yardımcı olurmuş. Asklepios, günümüz teknolojisinin icatlarından akıllı bileklikleri görse herhalde onu da yanından ayırmazdı.

Mitolojinin masalsı dünyası bize yazımıza eğlenceli bir giriş yapma imkânı verse de sağlık da bir o kadar ciddi ve önemli bir konu. Bizler mitolojiden çıkıp insanlık tarihine baktığımızda ise görüyoruz ki insana özgü pek çok duygu tıp alanındaki buluş ve icatların ateşleyicisi olmuş; ölümsüz olma isteği, şifa arayışı, güzellik tutkusu ya da sadece merak.

Geçmişten günümüze tıp, bilim ve teknoloji alanındaki buluşlar insan hayatını uzattı, hastalıklara çare oldu ve yaşam kalitemizi yükseltti. Korona salgını sebebiyle bilim insanlarının gündeminde bu sefer bu salgını tedavi edebilecek bir yöntem bulabilmek var.

Tüm dünyanın gözü kulağı da salgına çare olabilecek bir tedavinin bulunduğu ya da aşının geliştirildiğine dair bir haberde. Bilim dünyasından gelecek bu haberi beklerken sağlık ve tıp alanında gerçekleşen yakın tarihli buluşlardan bazılarını hatırlayalım.

Tıpta Yeni Teknolojiler ve Buluşlar
3 Boyutlu Yazıcılar: Mimari modeller, ayakkabılar, elbiseler derken 3 boyutlu yazıcılar sağlık sektörüne de girdi ve pek çok insana umut ışığı oldu. Omurlar, yapay organlar, protezler, işitme cihazları ve pek çok medikal malzeme 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilebiliyor. Bu malzemelerden maske ise salgın sebebiyle gündemimize daha çok girdi ve pek çok kişi evlerinde sağlık personeli için maske üretmeye başladı.
Yeni Nesil Yara Bandı “ZipStitch”: Türkçesi “fermuarlı dikiş” olan bu aparat sayesinde kişiler, doktora ihtiyaç duymadan derin yaralarına dikişsiz olarak kendileri müdahale edebiliyor. Kullanımı oldukça pratik olan ZipStitch’i öyle sanıyoruz ki özellikle dağcılık ve bisiklet gibi sporlarla uğraşanlar yanından eksik etmeyecek.
Akıllı Bileklikler: Giyilebilir sağlık cihazları bilimin en çok ilgilendiği konular arasında. Bunlardan birisi de akıllı bileklikler. Kişinin sağlık ve spor verilerinin takipçisi olan akıllı bileklikler şık tasarımıyla da pek çok kişinin tercihi oluyor.

Tıp ve Güzellik
Tıbbın, teknolojinin ve güzellik sektörünün yollarını kesiştiren iki buluş lazer ve botoks. Aslında yukarıda bahsettiğimiz yeni nesil buluşlardan çok daha önceleri hayatımıza girmiş olsalar da isimleri halk tarafından da bilinen en popüler buluşlardan ikisi bunlar olsa gerek.
Lazer: Geçmişi 1960’lara dayanan lazer epilasyon günümüzde istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesinde oldukça yaygın olarak kullanılan bir teknoloji. Kadınlar kadar erkeklerin de tercih ettiği lazer epilasyon teknolojisinin günümüzde evlerde de kullanılabilen modelleri mevcut.
Botoks: En popüler uygulamalardan biri olan botoks tüm dünyada güzellik kavramını değiştirdi. Doğal güzellikten yana olanlar uygulamaya mesafeli olsa da botoks şu an tüm dünyada kadın ve erkek pek çok kişinin tercih ettiği uygulamalar arasında. Botoks, güzellik sektörü dışında günümüzde migren, aşırı terleme, diş gıcırdatma, çene sıkma gibi pek çok sağlık sorunun tedavisinde de kullanılıyor.