Dünya Devi Dyson 10 günde solunum cihazı üretti

Dyson, CoVent isimli bir solunum cihazı geliştirdi
Koronavirüs salgınıyla mücadelede dünya devleri de devrede. Sahip oldukları imkanları ve kabiliyetleri salgının tespit ve tedavisine yardımcı olabilecek süreçlere açan firmalar yoğun çalışmalar yürütüyor.

Salgının tedavi sürecinde en önemli ve çokça ihtiyaç duyulan ekipmanlardan biri de “mekanik ventilatör” olarak da bilinen, hastaların solunumunu destekleyen suni solunum cihazları. İngiltere Hükümeti, bir süre önce salgın vakalarının yaygınlaşmasıyla artan solunum cihazı ihtiyacını karşılamak için çeşitli firmalardan yardım talebinde bulunmuştu.

Bu talebe yanıt veren firmalardan biri de Dyson.  İngiltere merkezli temizlik cihazları üreten ve daha çok ürettiği elektrik süpürgeleriyle tanınan Dyson, 10 gün içerisinde CoVent isminde bir solunum cihazı geliştirdi. Firmanın CoVent’i mevcut dijital motor teknolojisinden yararlanarak tasarladığı belirtiliyor.

Pille de Çalışabiliyor
Çeşitli üniversite ve kuruluşlarla da iş birliği yapılarak geliştirilen CoVent isimli solunum cihazını diğer benzerlerinden ayıran yönü pille çalışıyor olması. Cihaz bu özelliği ile farklı alanlara taşınarak kullanılabiliyor yani hem yatağa monte edilerek hem de taşınarak kullanılabiliyor.

CoVent’in siparişlerine Nisan ayında başlanacağı belirtiliyor. Şimdiden İngiliz Hükümeti’nin cihazdan 10.000 adet sipariş ettiği söyleniyor. Dyson, ürettikleri solunum cihazlarından 5.000 adedini de uluslararası yardım kuruluşlarına bağışlayacak.