HEINEKEN’İN YAPAY ZEKÂ İLE GELİŞTİRİLMİŞ TASARIMI

Son dönemin en popüler akıllı cihazlarından olan robot süpürge ile yiyecek, içecek servisi yapan eğlenceli kullanıcılar bile olmuştu. Heineken markası, tüketicilerin bu esprili yaklaşımını bir ihtiyaç olarak gözlemlemiş olacak ki kullanıcısını takip eden bir içecek soğutucusu tanıttı.

Çağımızda neredeyse her şey ‘’akıllı’’ bir sistemle çalışıyor. Yapay zekâ konusunda kaydedilen gelişmeler her geçen gün ilerliyor ve insan hayatını kolaylaştıran birçok yeni tasarım piyasaya sunuluyor. Mesela son dönemlerde giderek daha çok tercih edilen robot süpürgeleri hatırlayalım. Evde olmadığınız bir anda dahi mobil cihazınız üzerinden vereceğiniz komut ile evinizi süpürebiliyorsunuz. Hatta bu süpürgeler, işlevsel ve eğlenceli kullanım şekilleriyle hala sosyal medyanın gündeminde. Robot süpürgenin üzerine yiyecek, içecek koyup mutfaktan salona gönderen ve bu cihazla servis yapanlar bile var.  Yazımıza konu olan tasarım da aslında tam bu ihtiyaca yönelik.

Akıllı olduğu kadar dikkatli de…

Bira markası Heineken, tüketicilerin esprili yaklaşımlarından bir ihtiyaç analizi yapmış olacak ki tanıttığı yeni tasarım; kullanıcısını takip eden bir akıllı soğutucu olarak karşımıza çıkıyor. Bu dolap, yaz sıcaklarında tüketmek istediğiniz içecekleri muhafaza ediyor ve siz nereye giderseniz oraya geliyor, verilen komutları anlıyor. Yapay zekâ ile geliştirilmiş, B.O.T (Beer Outdoor Transporter) isimli bu robotun tanıtım videosunda havuz başına geldiğini fark edip durması ise kendini korumayı ihmal etmediğinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Heineken kutuları şişelerin gidemediği yerlere gidebilir

Robot, Heineken şişelerinin renginde tasarlanmış. Üzerindeki tekerlekler ve sensör ise kullanıcısının komutlarını yerine getirmek üzere işliyor. Bu soğutucu özellikle kalabalık gruplar için oldukça yeterli; 12 adet kutu bira alabilecek bir kapasiteye sahip. Heineken B.O.T’a sahip olmak için markanın web sitesinden 1 Temmuz’da açılacak formu doldurmak gerekiyor. Marka, cihazını satışa sunmak yerine taliplerine duyurduğu bir etkinlik ile ‘’kazanma şansı’’ sunuyor. Sitede aynı zamanda ‘’Yakınımdaki Heineken’i bul’’ başlıklı bir form mevcut. Bu formun açıklamasında ise ‘’Heineken kutuları şişelerin gidemediği yerlere gidebilir.’’ ifadesi yer alıyor. Bu açıklama, robotların günümüzdeki satış noktalarının yerine geçebileceği yönünde bir izlenim bırakıyor.

Bu tasarım, geleceğin teknolojilerine bir işaret eden en güzel örneklerden biri. Sıcak bir yaz gününde, istediğiniz yere robot ile buz gibi bir içecek getirildiğini hayal edebiliyor musunuz? Bu hayal artık çok uzakta değil gibi.