INTA 2020 SİNGAPUR YILLIK TOPLANTISI İPTAL EDİLDİ

Toplantıya yalnızca 72 gün kala INTA, artan koronavirüs (COVID-19) salgını tehlikesi nedeniyle Singapur’da gerçekleşecek olan yıllık toplantısını daha ileri bir tarihte ABD’de gerçekleşecek şekilde erteledi.

2019 Aralık ayında koronavirüsün ortaya çıktığı tarihten beri, Nisan 2020’de gerçekleşmesi planlanan INTA yıllık toplantısının durumu tartışma konusu olmuştu. INTA CEO’su Etienne Sanz de Acedo, 1 Şubat 2020’de yayınladığı açıklama ile salgını yakinen takip ettiklerini ve artan tehlike halinde durumu değerlendireceklerini belirtmiş, ayrıca ücretsiz şekilde yapılabilecek kayıt iptal tarihini 10 Nisan’a kadar uzattıklarını açıklamıştı.

Yapılan açıklama üzerine INTA katılımcıları ikiye ayrıldı. Bir grup riskin çok büyük olduğunu ve toplantının iptal edilmesi gerektiğini savunurken diğeri salgının medyada yansıtıldığı kadar büyük olmadığını, INTA yıllık toplantısının bu kadar az süre kala iptal edilmesine değmeyeceğini ve olası iptalin büyük maddi kayıplara sebep olacağını ileri sürdü.

7 Şubat’ta Singapur’da koronavirüsten etkilenen kişi sayısının her geçen gün yükselmesiyle birlikte Singapur Sağlık Bakanlığı, salgın tehlike seviyesini yükseltti ve büyük çaplı uluslararası organizasyonların iptal edilmesine dair tavsiyede bulundu. Bunun üzerine 14 Şubat’ta INTA, 25-29 Nisan 2020 tarihlerinde Singapur’da gerçekleşecek INTA yıllık toplantısını iptal ettiklerini duyurdu. Toplantının bu yıl Mayıs veya Haziran aylarında Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz belli olmayan bir konumda gerçekleştirileceği açıklandı.

Dünya çapında sarsıcı etkiye sahip koronavirüs salgını, sınai mülkiyet dünyasını da derinden etkiledi. INTA 2020 yıllık toplantısının yeni tarihi ve yeri belirsizliğini korurken Ekim ayında Çin’in Hangzhou kentinde gerçekleşmesi planlanan 2020 AIPPI yıllık toplantısının durumu da tartışma konusu. Bu tarihe kadar salgın tehlikesinin ortadan kalkması ümit ediliyor.

INTA (Uluslararası Marka Birliği) yıllık toplantısı her sene dünyanın farklı bir noktasında binlerce sınai mülkiyet profesyonelinin bir araya gelip konferans ve eğitimler ile kendilerini geliştirme fırsatı bulduğu ve bir yandan da iş ağlarını genişletme şansı elde ettiği en büyük sınai mülkiyet etkinliğidir.

Gelişmeleri takip ediyor ve sizlere aktarıyor olacağız.