İSMİNİ MARKA YAP ÖMÜR BOYU ÜCRETSİZ SANDVİÇ KAZAN

Sandviç zinciri Subway, ‘’ömür boyu ücretsiz sandviç’’ isteyenlerin ismini ‘’Subway’’ yapmasını istedi. İsmini Subway yapmaya gönüllü olanlar, yarışmaya katıldı. Katılımcılar arasından seçilecek şanslı kişinin isim değişikliğiyle ilgili harcamalar marka tarafından karşılanacak ve ömür boyu ücretsiz sandviç ödülü verilecek.

Subway daha önce de yine ömür boyu ücretsiz sandviç vermek karşılığında ‘’Subway dövmesi yaptırılmasını’’ istemişti. Birçok insan bu dövmeyi yaptırma şansı elde etmek için sıraya girdi. Marka bu sene de aynı vaatte bulundu fakat bu sefer isteği farklı oldu: İsmini değiştirmek. İsmini değiştirmeye gönüllü olacak o kişiyi seçmek için bir yarışma başlatıldı. Seçilecek ‘’şanslı’’ kişi, isminden vazgeçecek ve ‘’Subway kahramanı’’ olacak. Üstelik isim değişikliğinden doğacak harç bedeli de markanın kendisi tarafından karşılanacak. Yani hem masrafını üstleniyor hem ömür boyu ücretsiz sandviç veriyor ama karşılığında bir ‘’Subway olmanı’’ bekliyor. Nasıl fikir?

‘‘Subway’in 1 numaralı hayranı mısınız? Kanıtlayın ve ömür boyu ücretsiz sandviç kazanın. Tek yapmanız gereken isminizi değiştirmek.’’

Türkiye’de isim değişikliği ile ilgili hükümde, ‘’isim değişikliği için haklı bir sebep gösterilmesi’’ şartı yer alıyor. Hatta öyle ki Türkiye’de mahkemeye başvurularak yapılan isim değişikliğinden zarar gören kişiler bu değişikliğin iptali için belirli bir süre boyunca tekrar dava açma ve değişikliğin kaldırılmasını talep etme hakkında sahip. Amerika’da ise işler biraz daha basit işliyor. İsim değişikliği yapma süreci Türkiye’ye göre daha kolay ve bir form aracılığıyla işlemler yürütülüyor. Hal böyle olunca Subway de rahatlıkla kampanyasında ‘’isim değişikliği’’ talep edebiliyor.

Bir markanın kampanyasında dövme ya da isim değişikliği gibi kişilik haklarıyla ilişkili bazı taleplerde bulunmasının, ne kadar etik ve gerçekçi olduğundan emin olmasak da şaşırtıcı ve ilgi çekici olduğu kesin. Bakalım daha önce ücretsiz sandviç için dövme sırasına girenler, bu sefer de isim değişikliği için gönüllü olacak mı?

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir