KATY PERRY Mİ KATIE PERRY Mİ?

İsimlerin savaşı, bu sefer ünlü bir şarkıcı ile bir tasarımcı arasında geçiyor. Katy Perry ismini çoğumuz duymuş hatta şarkılarını bile dinlemişizdir. Peki, bir moda tasarımcısı olan Katie Perry’i duydunuz mu? Avustralya’da tasarımcı olarak hayatına devam eden Katie Perry, ünlü şarkıcının kendi isim haklarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı. İki isim arasındaki tek fark ise bir harf: Katy – Katie.

Marka savaşlarında çoğunlukla ünlü isimlerin davacı tarafta olduğunu görürüz. Bu sefer durum tam tersi. Moda tasarımcısı Katie Perry, marka hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle pop yıldızı Katy Perry’e dava açtı. 2007 yılında lüks giyim ürünlerini piyasaya süren tasarımcı, 2008 yılında markasının tescilini aldı. 2009 yılına ise kıyafet satışlarını ve reklam faaliyetini durdurması konusunda bir uyarıyla karşılaştı. Tasarımcının iddiasına göre bunun sebebi 2008 yılında ün kazanan şarkıcı Katy Perry. Tasarımcı, bu uyarı nedeniyle her şeyi kaybedeceğini düşündü. Fakat sahip olduğu marka hakları sayesinde bu uyarı ticari bir zarar getirmedi. Davadan iki saat önce ise pop yıldızı Katy Perry şaşırtıcı şekilde talebini geri çekti. Fakat pop yıldızı aynı dönemde, tasarımcı Katie’nin markasına benzer sınıflardan oluşan bir marka başvurusu yaptı. Bu başvuru sonucunda benzerlik nedeniyle pop yıldızının başvurusuna ret kararı geldi.

Tasarımcı Katie Perry: ‘’Pop yıldızı Katy Perry’nin asıl ismi bu değil. Marka haklarımı ihlal ediyor.’’

Tasarımcının iddiasına göre şarkıcının özellikle konserleri sonrasında ürün satışı yapması, tasarımcının haklarını ihlal etmesiyle ilişkilendiriliyor. Tasarımcı Perry, içinde olduğu bu duruma istinaden şarkıcının ticari haklarını ve yasaları çiğnediğini ifade ediyor. Konuyu dava yoluna taşıyan tasarımcı, pop yıldızının kendi markasından haberdar olduğu halde bu ismi kullandığını ve özellikle Avustralya’daki faaliyetlerine ağırlık vererek bir ihlal oluşturduğunu üstelik şarkıcının asıl isminin ‘’Katy Perry’’ olmadığını söylüyor. Hem kendisinin olmayan bir ismi hem de başkasına ait bir markayı kullanması gerekçeleriyle davalı olan Katy Perry ilginç bir çatışmanın odağında. Tasarımcı bu davayı, İngilizcede yaygın olan ve ‘’her zaman favoriler kazanmaz’’ anlamındaki ‘’David ve Goliath’’ tabiriyle tanımlıyor.

Üçüncü kişilerin ünlü bir kişinin bilinirliğinden faydalanmak istemesi, marka hakkı konusunda sıkça karşımıza çıkıyor. Fakat bu sefer davalı tarafta ünlü bir ismin olması ise merak uyandırıyor. Bakalım ünlü pop yıldızı bu isimle yaptığı faaliyetlerden vazgeçecek mi?

Share