KOMİLİ’DEN KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ÇIKAN BELGESEL

Komili, Bunge Gıda bünyesinde faaliyet gösteren zeytinyağı markalarından biri. Ayrıca marka, Türkiye’nin sahip olduğu zeytinyağı mirasını yaşatmak konusunda son derece hassas bir tavra sahip. Bununla ilgili olarak Komili markası, Sunay Akın’ın anlatıcılığında hazırlanan bir belgesele imza attı. Üstelik belgesel, zeytinyağı mirası dışında da birçok kültürel ögeyi bizlere aktarıyor. 

Ayvalık’ta çekilen ‘’Bilginin Işığında Ayvalık’’ isimli belgeselde bölgenin muhteşem doğası ve kültürel mirası ele alınıyor. Aynı zamanda Mübadele Göçü’nün ve yerli halkın hikayeleri Sunay Akın’ın etkileyici anlatımı ile izleyicilerle buluşuyor. Belgeselde Tuncel Kurtiz, Fikret Mualla, Cahit Sıtkı Tarancı gibi değerli isimlerin Ayvalık anıları yer alıyor. İzleyiciler belgeselde zeytin ağaçlarıyla ünlü Ayvalık’ı çeşitli kültürel yönleriyle tanıma fırsatı buluyor. Ayvalık mirasını bizlere ulaştıran bu yapım, Terzihane Yapım imzası taşıyor.

Belgeselin ilk gösterimi geçtiğimiz hafta yapıldı. Gösterim yeri Osmanlı Dönemi’nde bir fişek fabrikası; bugün ise kültür merkezi olan İstanbul Fişekhane oldu. Gösterimde Komili markasının bağlı olduğu Bunge Gıda ekibi de ev sahibi olarak yer aldı. Bunge Gıda Türkiye Ülke Lideri Turgut Yeğenağa, tüm katılımcılara teşekkür etti. Ardından bu keyifli iş birliği hakkında konuştu.

Yeğenağa’nın ifadeleri ise şöyle:

‘’Komili olarak zeytinyağının kültürü ve geleceği için çalışıyoruz. Bu akşam burada beraberce izlediğimiz Sunay Akın ile Bilginin Işığında: Ayvalık belgeseli başta olmak üzere, bugüne kadar yayınlanmasına katkı sunduğumuz sevgili dostum Yazar & Şef Ömür Akkor imzalı kitaplarımıza, zeytinyağı kültürünün Anadolu’daki izini sürdüğümüz anıt ağaç projemizden, zeytinyağının tarihini anlamaya çalıştığımız arkeolojik kazılara hayata geçirdiğimiz projelerimizin tamamını bir bütün olarak görüyoruz. ‘Kuşaklar Boyu Yaşasın Diye’ çıktığımız bu yolda amacımız Anadolu zeytinyağının dünyada hak ettiği değeri görmesi. Ayrıca zeytinyağının bu topraklarda yarattığı kültürün dünyaca bilinmesidir.”

Şirketin kültürel mirası aktaran birçok markası bulunuyor

Komili ve Kırlangıç gibi markaların sahibi Bunge Gıda, kültürel mirasa sahip çıktığını bu belgesel ile bir kez daha gösterdi. Aynı zamanda şirketin çok sayıda marka tescili ve marka tescil başvurusu bulunmakta. ‘’Kuşaklar boyu yaşasın’’, ‘’Nesiller boyu yaşasın diye’’, ‘’Kırlangıç Ayvalık’’, ‘’Komili bir zeytinyağı mucizesi’’, ‘’Dalında hayat var’’ gibi ifadeler bu markalardan bazıları. Sonuç olarak markanın bu belgeselinden tescilli markalarına kadar birçok unsuru, kültürel mirasın yaşatılmasına verdiği önemi gösterir nitelikte.

Share