KAZIDAN ÇIKAN 2.000 YILLIK MARKA

Geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkan A.N.T Damgası, marka tarihçesine ışık tuttu.
İlk marka kullanımı, 19. yüzyılda hayvancılık ile uğraşan Amerikalılar’ın hayvanlar üzerinde farklılık yaratması ve karışıklığa sebep olmaması için farklı damgalama yöntemi kullanmasıyla ortaya çıkıyor.

Arkeolojik kazılardan elde edilen eski çağlara ait çanak, çömlek gibi bir takım araç gereçler üzerindeki bazı şekillerin de antik dönemdeki markalamalar olduğu söyleniyor. Tam da bu noktada geçtiğimiz günlerde Antalya’da yapılan bir kazı çalışmasında kentteki fırınlarda üretilen çömlek ve mozaik benzeri ürünlerin üzerinde “A.N.T” yazılı damga bulunuyor. Tarihi en az 2.000 yıl öncesine dayanan bu çömleklerin üzerindeki A.N.T. damgasının Roma ve Bizans Dönemi’ne ait olduğu görülüyor. Bu durum, markalaşmaya yönelik ipucunun tarihi geçmişini gözler önüne seriyor.

Günümüzde büyük bir öneme sahip olan markalaşma ve marka konumlandırmasının tarihsel geçmişine bakıldığında Antalya’daki kazı çalışmaları sırasında bulunan A.N.T. damgalı çömlek, aslında sanılanın aksine marka kullanımının daha eski tarihlere dayandığını gösteriyor.