MADRİD SİSTEMİ’NDEKİ SON GELİŞMELER

MADRİD SİSTEMİ’NİN YENİ ÜYESİ: SAMOA
Samoa 4 Aralık 2018’de Madrid Protokolü’nü imzalayarak, WIPO aracılığıyla birçok ülkede toplu olarak başvuru yapılmasını sağlayan Madrid Sistemi’nin 103. üyesi oldu.

Madrid Protokolü, Samoa için 4 Mart 2019 tarihinde yürürlüğe girdi. Protokol sayesinde, yerel marka sahipleri, sisteme kayıtlı diğer ülkeler için marka başvurularını tek başvuru ve tek ücretle WIPO aracılığıyla gerçekleştirebilecekler. Aynı şekilde yabancı şirketler ve marka sahipleri de WIPO aracılığıyla Samoa’da koruma talep edebilecekler.

MADRİD SİSTEMİ’NİN SON ÜYESİ: KANADA
Madrid Protokolü’nü imzalayan Kanada, Samoa’dan sonra Madrid Sistemi’nin 104. üyesi oldu.

Geçtiğimiz yıl Lahey Birliğine katılan Kanada’da 5 Kasım 2018 tarihinden itibaren tasarımlar WIPO aracılığıyla başvurulmaya başlanmıştı. Uzun süredir sistemini uluslararası sistem ile uyumlu hale getirmeye çalışan Kanada, bu yıl Madrid Sistemi’ne üyeliğini gerçekleştirdi. Protokol, 17 Haziran 2019 tarihinde yürürlüğe girdi
ve bu tarihten itibaren yerel marka sahipleri tek bir başvuruyla ve tek bir ücret ödeyerek sistemin geri kalan 103 ülkesinde koruma sağlayabildi. Aynı zamanda Türk marka sahipleri Kanada’da markalarını korumak için WIPO üzerinden başvurularını gerçekleştirebildi.

Madrid Sistemi’ne katılımıyla eş zamanlı olarak Nice Anlaşması’nı da imzalayan Kanada, Nice Sınıflandırma Sistemi’nin 86. üyesi oldu. Önceki zamanlarda kendi sınıflandırma sistemini kullanan Kanada’da başvurular 17 Haziran 2019 tarihi itibarıyla Nice Sınıflandırma Sistemi’ne göre yapılmaya başlandı.