MARKASINI KULLANMAMAK IKEA’YI ZORA SOKTU

Dünyanın en çok bilinen mobilya ve aksesuar mağazalarından IKEA, Endonezya’da yerel bir firmaya karşı verdiği marka mücadelesini kaybetti.

İsveçli ve dünyaca bilinen IKEA’nın rakibi yerel bir mobilya firması olan PT Ratania Khatulistiwa, Intan Khatulistiwa Esa Abadi kelimelerinin baş harflerinden oluşan IKEA markasını Aralık 2013’te Endonezya’da tescil ettirmişti. Yüksek Mahkeme’nin bu iki markayı da doğrudan etkileyen kararı her ne kadar geçtiğimiz yıl Mayıs ayında verilmişse de online platformda yeni yayınlandı. Karara göre, 2010 yılında markasını Endonezya’da tescil ettiren IKEA, markasını 3 yıl boyunca aralıksız olarak kullanmadığı için markasının iptali gerekmekteydi. Kararın haklılığını gösterecek şekilde, IKEA’nın tek Endonezya mağazası başkent Cakarta’da yakın zamanda 2014’ün sonlarına doğru açılmıştı.

Karar, hakimler kurulunda oybirliğiyle alınmadı ve üyelerden biri bu tür bir kararın IKEA gibi büyük ve bilinen bir firmaya karşı verilemeyeceğine kanaat getirdiyse de çoğunluğun kararıyla marka iptal edildi. IKEA yetkililerinin henüz bir açıklama yapmadığı konuya ilişkin gelişmeler, önümüzdeki günlerde belli olacak gibi görünüyor. Ayrıca bu kararın da gösterdiği üzere, birçok ülkede olduğu gibi Endonezya’da da marka başvurusu yapmak ve tescilini almak, marka haklarının korunması için yeterli olmuyor. Tescilin ardından, kullanımın da büyük önem teşkil ettiği bir kez daha kanıtlanmış oluyor.