MESUT ÖZİL’İN MARKASI KORUMA ALTINDA

Mesleğinde yakaladığı başarı ile tanıdığımız birçok ünlü ismin kendine ait markası bulunuyor. Her geçen gün artmakta olan bu isimler arasında dünyaca ün kazanmış futbolcu Mesut Özil de var. M10 markasıyla çeşitli koleksiyonlar üreten Özil, satışa sunduğu tasarımlarda kültürel ögelerden ilham alıyor; sipariş süreci için ise çevreci bir model geliştirmiş. Markanın ortaya çıkışı ise ‘’10 numara’’ ile yakından ilgili. 

Günümüzde birçok tanınmış kişinin kendine ait bir markası olduğunu söyleyebiliriz. Oyuncu, sanatçı, sporcu ve daha birçok farklı meslek grubunda faaliyet gösteren tanınmış isim, çeşitli işletmeler ve markalar kuruyor; üretmeye farklı alanlarda devam ediyor. Kimi mevcut hedef kitlesini değerlendirmek ve bu kitleye hitap etmek için; kimiyse hayallerini somut bir çıktıya dönüştürmek istediği için kendi markasını yaratıyor. Örneğin Kate Moss, Cristiano Ronaldo, Gwen Stefani ve Rihanna gibi birçok ünlü ismi kendine ait markası olan ünlüler olarak sıralayabiliriz. Hatta Victoria Beckham’ın kendi adını taşıyan markası ile piyasaya sürdüğü tasarımların, İngiltere Moda Ödülü’nün sahibi olduğunu biliyoruz. Benzer şekilde Türkiye’de de her geçen gün kozmetik, giyim gibi çeşitli alanlarda kendi markasını duyuran ünlülerin sayısı artıyor.

Kendi markası olan tanınmış isimlerden biri ise dünyaca ünlü futbolcu Mesut Özil. Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen FENERBAHÇE transferi ile adından sıkça bahsettiren ve taraftarını heyecanlandıran Özil, şimdi de marka koruması için tercih ettiği Grup Ofis Marka Patent ‘’transferi’’ ile GOSSIP ekibini heyecanlandırıyor!

İsmi ve forma numarasından marka yarattı!

Özil, geçtiğimiz sene içerisinde giyim ürünleri tasarlayan ‘’M10’’ isimli markasını duyurmuştu. Başarılı futbolcunun, bu markayı adının baş harfi ve forma numarasından yarattığı biliniyor. M10streetwear; tişört, şapka, hoodie ve aksesuar gibi ürün kalemleri ile faaliyet gösteriyor. ‘’Çeşitliliği ve kapsayıcılığı savunan’’ bir anlayışla yola çıkan markanın koleksiyon tasarımlarında kültürel kodların ilham olduğunu ve bu kodların sentez oluşturan, kapsayıcı bir mesaja sahip olduğunu görüyoruz. Tasarımlarda sıklıkla kullanılan ‘’Crossing Cultures’’ teması, en son çıkarılan ‘’Ramadan’’ koleksiyonu ve ürünlerde sıklıkla yer verilen ay yıldız sembolleri bu kültürel ilhamın birer örneği olarak tanımlanabilir.

Çevreci M10

M10streetwear’ın üretim ve lojistik akışında ise çevreci bir model tercih edilerek üretim faaliyetinin doğaya verdiği zararın minimize edilmesi amaçlanıyor. Ürünler, toplu olarak üretilmek yerine verilen sipariş doğrultusunda, sadece satın alındığında üretiliyor. Böylece üretim fazlası giyim ürünlerinin ve tekstil çöpünün oluşmasını engelliyor. Lojistik sürecindeki karbon salınımını azaltmak için de alıcının adresine en yakın üretim tesisi seçiliyor ve ürünün yolculuk süresi azaltılıyor. Ayrıca markanın tasarımlarında ağırlıklı olarak organik pamuk kullanılması ve vegan ürünlerin de olması doğa dostu ve adil üretim anlayışına sahip olması açısından önem taşıyor.

Her yerde kendini evinde hisseden nesil!

Markanın web sitesinde bulunan tanıtım yazısı ise şöyle:
‘’Kültürleri aşıyoruz. Özgürlük ve kapsayıcılığı savunan uluslararası bir topluluğun parçasıyız. Her yerde kendini evinde hisseden ama hiçbir yerde dinlenmeyen bir nesiliz. Harekete bağlıyız.’’

Bu tanım, markanın kurucusu Mesut Özil’in kültürler arası başarılı bir sporcu olmasından ve nerede olursa olsun evine duyduğu sevgiden geliyor olabilir mi? Ne dersiniz?