NIKE’IN “ŞEYTAN AYAKKABILARI”NA İTİRAZI!

Dünyaca ünlü spor giyim markası Nike, kendi tasarımlarını taklit eden ve bu taklit ürünlerin renklendirmesinde gerçek insan kanı kullanan Brooklyn sanat kolektifi MSCHF’ye dava açtı.

MSCHF, rapçi Lil Nas X ile birlikte ‘’Şeytan Ayakkabıları’’ adı verilen ve tabanında gerçek insan kanı bulunan bir tasarım üretti. Sadece 666 çift üretilen ve 1018 dolara satılan ayakkabılar dakikalar içinde tükendi. Rapçi Lil Nas X, Twitter hesabından 666. çifti hediye edeceğini duyuran bir paylaşım yaptı.

Bu ayakkabının, rapçi Lil Nas X’in şeytanı canlandırdığı klibine istinaden piyasaya çıkarıldığı biliniyor. Üzerinde ters bir haç ve pentagram gibi semboller bulunan tasarım, yayınlanmasının ardından büyük etki yarattı. Bazı kesimlerce beğeni toplasa da büyük oranda eleştiriye maruz kaldı. Özellikle üzerinde kullanılan haç nedeniyle muhafazakar kesimlerce eleştiri yağmuruna tutuldu.

Tabanındaki kırmızı rengi elde etmek için kırmızı mürekkepten ve 1 damla insan kanından üretilen ‘’Şeytan Ayakkabıları’’ ,  Nike’ın modeline benzerliği nedeniyle dünyaca ünlü markanın bazı kesimler tarafından boykot tehdidi ile karşılaşmasına yol açtı.

Kanlı tasarımın Nike’a ait olduğu zannedildi
Konuya ilişkin açıklama yapan Nike, bu “kanlı” tasarımla hiçbir bağlantısı olmadığını belirterek sanat kolektifi MSCHF’ye söz konusu ihlal nedeniyle dava açtı. New York Doğu Bölge Mahkemesine başvuran Nike, şikayet dilekçesinde, Air Max 97 modelinin taklidi olan bu ayakkabılarda kendi logosunun kullanıldığını belirtti ve ek olarak bu ayakkabıların üretim-satış yetkisinin MSCHF’den alınması talebinde bulundu.

Duruma müdahale etmek için harekete geçen marka, şikayetinde şu ifadelere yer verdi:
“MSCHF ve yetkisiz Şeytan Ayakkabıları karışıklığa neden olabilir ve MSCHF ürünleri ile Nike arasında hatalı bir ilişki oluşturabilir. Ayakkabının tanıtılmasının ardından, kısa bir sürede Nike’ın satanizmi desteklediğine inanan tüketiciler oldu ve bu, markaya zarar verdi.”

MSCHF adına açıklama yapan sözcü ise ayakkabıların tabanındaki kanı, direkt kolektif üyelerinin verdiğini söyledi ve ‘’yaptıkları sanat için fedakarlığa hazır olduklarını’’ belirtti.

MSCHF, daha önce de tasarımında ‘’kutsal su’’ kullanarak ürettiği ‘’İsa Ayakkabıları’’nı satışa çıkarmıştı. Yine Nike’ın taklidi olan ayakkabılar için herhangi bir itiraz ve şikayet gündeme gelmemişti.