NUSRET’E TELİF DAVASI

Yıllardır yaptığı tuz dökme hareketi ile popüler hale gelen Nusret Gökçe, daha önce anlaştığı iki sanatçı tarafından telif ihlali gerekçesi ile dava edildi. Ünlü girişimciden 5 milyon dolar tazminat talep ediliyor.

Tuz dökme hareketi ile ün kazanmış, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinde restoranı bulunan Nusret Gökçe’nin ikonik hale gelen hareketi, toplumun hemen hemen birçok kesiminde popüler olmuştu. Sosyal medyadan gerçek hayata birçok kişi bu hareketi yapmış ve paylaşımlarında yer vermişti. Böylelikle Nusret, ‘’Salt Bae’’ adıyla ve yaptığı hareket ile bir marka haline geldi.

Popüler hareketi ile tanınan girişimci, mekanındaki fiyatlar ile ilgili sıkça gündeme geldi. Hatta bazı kesimlerce fiyatlar konusunda eleştirilmesine rağmen bir ivme yakaladı ve birden çok şube açtı. Mekanın Türkiye’den sonra yurt dışında açılan ilk şubesi ise ABD’de oldu. Miami’de bulunan bu restoranın hazırlığı sırasında Nusret, iki sanatçı ile kendini meşhur eden o hareketi resmetmeleri için anlaştı. Mekanda kullanılan duvar resimleri, daha sonra NusrET’in diğer şubelerinde hatta ürünlerinin üzerinde yer almaya başladı.

William Hicks ve Joseph Lurato isimli iki tasarımcının bilgisi olmadan menülerde, baharatlıklarda, paket servis kutularında, peçetelerde ve camlarda kullanılmaya başlanması nedeniyle tasarım; telif davasına konu oldu. Manhattan Federal Mahkemesine konuya ilişkin itirazı ile başvuran iki sanatçı, bu tasarımın kendilerinden izinsiz şekilde ve bilgileri dışındaki yerlerde kullanıldığını öne sürdü. Sanatçılar, Nusret’e açtıkları telif hakları davasında Nusret Gökçe’den 5 milyon dolar (40 milyon TL) tazminat talebinde bulundu.