SİZİN ORALARIN NESİ MEŞHUR?


24-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce ziyaretçisini ağırladı.

YÖREX, Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteği ile bu yıl 9. kez düzenlendi. Anadolu’nun dört bir yanından gelen Beypazarı kurusu, Maraş tarhanası, Konya etli düğün pilavı, Hatay defne sabunu, Kars el halısı ve daha pek çokları ziyaretçilere tanıtıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır coğrafi işaret konusunun altını çizdi. Geçtiğimiz on yıla kıyasla neredeyse üç katına çıkan coğrafi işaretli ürün sayısının daha fazla artması yönünde çalışmalar yapılacağını ifade etti. Yöresel ürünlerin bize tarihimizin bir mirası olduğunu ve bu unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizin yaşatılması gerektiğini önemle belirtti. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da konuşmalarında yöresel değerleri korumanın önemini vurgularken Avrupa’da tescil işlemlerini artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Grup Ofis Marka Patent olarak yer aldığımız fuarda coğrafi işaret konusunda gerekli bilincin sağlanması ve yöresel değerlerin korunmasındaki kritik noktalar hakkında birçok görüşme yapılarak bilgilendirmelerde bulunuldu. Grup Ofis Marka Patent, Coğrafi İşaret Uzmanı Burcu Kabakdere fuarla ilgili olarak “Anadolu’da henüz keşfedilmemiş çok sayıda değerimiz var, biz yörelerimizin göz bebeği olan bu değerlerin korunması ve tanıtılması konusunda bilgilendirmeler yapıyoruz. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı geniş kapsamlı ulaşım kaynakları ile yerel değerlerimize dokunuyor. Yöresel ürünlerimizin coğrafi işaret ile korunması adına biz de üzerimize düşen görevi yapıyoruz, yapacağız.” diye belirtti.