BOĞAZİÇİ’NDEN YÜKSELEN FİKRİ MÜLKİYET SESLERİ

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde ve Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi iş birliği ile gerçekleşen “Üniversitelerde Fikri Mülkiyet Yönetimi Konferansı (IP Conference 2018)” 8. yılına özel bir ödül törenine imza attı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’de düzenlenen etkinlik Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın açılış konuşmasıyla başladı. 

Mesleki kariyeri boyunca fikri mülkiyet hakları konusunda önemli çalışmalar yapmış, sektörün önemli isimlerinden olan Sertaç Köksaldı’nın bu sene başında aramızdan ayrılması sebebiyle etkinlikte bir ilk gerçekleşti. Gerek Sertaç Köksaldı’nın anısının yaşatılması gerekse açtığı yolda yürüyecek olanlara örnek teşkil etmesi amacıyla bu yıl ilk kez “Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü” verilmesine karar verildi. Ödülün bu yılki sahibi ünlü fikri mülkiyet bilgi aktarım platformu IPR Gezgini oldu. Ödül, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan ve Emine Köksaldı tarafından IPR Gezgini kurucusu Önder Erol Ünsal’a takdim edildi.

Sekiz ayrı panelden oluşan konferansta yerli ve yabancı pek çok panelist üniversitelerde fikri mülkiyet hakları konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Konferansa patent ofisleri, teknoloji transfer ofisleri, AR-GE merkezleri ve melek yatırımcılar ağırlıklı olarak katılım gösterdi.

4-5 Ekim tarihlerinde gerçekleşen paneller sonrasında devam eden konferans, eğitim programları ve atölye çalışmaları ile son buldu.