TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ 2016 SONUNA ERTELENDİ

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulama Yönetmeliği, Ocak 2015’te yeni bir düzenlemeyle yayımlanmıştı. 10 Ocak 2016’da yürürlüğe girmesi gereken Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulama Yönetmeliği, 2016 sonuna ertelendi.

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle karşılaştırmalı reklamlarda rakip marka ve logolar kullanılabilecek. Yani “karşılaştırmalı reklamlarda rakiplere ait isim, marka, logo ve diğer ayırt edici şekil ve ifadelerle ticaret unvanı veya işletme adlarına, belirtilen hükümlere uygun olması koşuluyla’’ yer verilebilecek. Rakip markaların açıkça reklamlarda belirtilebilmesi için; haksız rekabete yol açmaması, karşılaştırılan mal veya hizmetlerin aynı nitelikte olması, aynı ihtiyaca cevap vermesi gerekecek.

2015’te yayımlanan yönetmelikle karşılaştırmalı reklamlarda rakip firmanın marka veya logosunu görebilmek için bir yıllık geçiş dönemi söz konusuyken 2016 sonuna ertelenen bu yönetmelik bakalım hangi marka savaşlarını karşımıza çıkaracak?