YEDİ TEPELİ ALAN ADI

Şehir uzantılı alan adı tahsisi Berlin ve Londra’dan sonra şimdi Türkiye’de İstanbul için ist ve istanbul olarak tahsise açıldı. İstanbul’un markalaşması ve markaların da İstanbul adından fayda sağlamasını beraberinde getiren ist ve istanbul uzantılı alan adı, com, net, org, info gibi alışık olduğumuz uzantıların dışında coğrafi ve kültürel değerin önemini de vurguluyor.

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ist ve istanbul alan adı uzantılarının açık ve kısıtlanmamış bir şekilde kullanılması yönünde ICANN’e (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu) başvuruda bulunmuştu. Çeşitli değerlendirmeler sonucunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Merkezi Kayıt Kurumu Operatör Sözleşmesi imzalandı ve istanbul uzantılı alan adlarının satışları gerçekleşmeye başladı.

İst ve istanbul uzantısını markalarında kullanmak isteyen başvuru sahipleri, sadece ticaret unvanının ayırt edici kısmı ya da Türk Patent Enstitüsü’nde tescilli markası ile birebir aynı olan alan adlarının kaydı için başvuruda bulunabiliyor. İstanbul marka şehir olarak artık alan adı uzantısında yer alarak kişi ve kurumların oluşumlarını yeniden şekillendirecek iletişimlerini, sunum ve tanıtım yöntemlerini değiştirecek gibi görünüyor.