TRANSALP MARKASINDA HONDA HAKLI BULUNDU

Honda Motor’un TÜRKPATENT’e yaptığı ”Transalp” ibareli marka başvurusuna Türkiye’deki bir firma tarafından itiraz edildi. Dosyalanan bu itiraz Kurum tarafından kabul edildi, yani Honda haksız görüldü. Fakat Honda karara karşı geldi, markaların birbirine benzer olmadığını savundu ve markası için verdiği savaşı nihayet kazandı. Bu yazıda dünya devi Honda ile Alp Havacılık arasında geçen ‘’Transalp’’ mücadelesini konu aldık.

Pek çok ülkede tescilli olan Transalp markası, Japon otomobil ve motosiklet üreticisi Honda’nın 1987 yılında üretimine başladığı motosiklet modelinin adı. Başlangıçta motosiklet üreticisi olarak kurulmuş olan Honda, bu markayı oluştururken ürettiği motorun ne denli kuvvetli olduğunu vurgulamak istediği için ‘’Alp Dağlarını bile aşabilecek güçteki motor’’ fikrinden yola çıkarak ‘’Transalp’’ ismini kullandı.

Motor üretimindeki başarısıyla bilinen, Red Bull Racing, AlphaTauri gibi önemli Formula 1 takımlarına dahi motor üretmiş olan Honda, yola çıktığı bu fikri hayata geçirmeyi başarmış olacak ki Transalp modeli zaman içerisinde bir ikon haline geldi. Modelin üretildiği günden beri dış görünüşünde çok büyük değişiklikler yapılmaması ise modelin ikonik hale gelmesindeki en büyük etkenlerden biri olabilir.

Alp Dağlarını aştı; marka tescilinde takıldı

‘’Alp dağlarını bile aşabilecek güçteki Transalp’’ yakın zamanda ilginç bir engelle karşılaştı. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilinirlik düzeyi yüksek bir marka olan Transalp için marka tescil başvurusu yapan Honda’ya, Türkiye’deki bir firma marka itirazında bulundu. Söz konusu başvuruya itiraz eden firma ise Alp Havacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketiydi. Alp Havacılık, bu marka başvurusuna Alpjet, ALP Havacılık, ALP Abiation, ALP Aerospce, ALP Teknik gibi markalarına dayanarak itiraz etti. Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan bu itiraz kapsamında Transalp markası incelendi ve bahsi geçen markalar arasında benzerlik tespit edildi.

Honda, Grup Ofis Marka Patent aracılığıyla dünya çapında tanınan markası hakkında verilen bu karara bir karşı hamle yaptı. Kendi markası ile Alp Havacılık’a ait markaların benzer olmadığını ifade ederek karara itiraz etti. Honda bu itirazda, markaların genel olarak benzerlik taşımadığını, Transalp markasının arttırılmış ayırt ediciliğe sahip olduğunu, markaların bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun Honda’nın yaptığı bu itiraz karşısındaki kararı ise Honda’nın lehine oldu. Böylelikle Honda, Transalp markasının karşısına çıkan engeli aşarak tescil işlemlerine devam etme imkânı buldu. Yılların ikonik modeli ve zihinlere Honda ile kazınan marka, tescil mücadelesinde kazanan oldu.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir