TÜRK PATENT ve MARKA KURUMU VEKİLLERLE BULUŞTU

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen “Patent ve Marka Vekilleri İstişare Toplantısı”
geçtiğimiz hafta online olarak yapıldı.

Patent ve marka vekillerinin katılımıyla Zoom uygulaması üzerinden yapılan toplantıda açılış konuşmasını Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip ASAN yaptı.

Toplantıda; son dönemlerde EPATS (Elektronik Başvuru Sistemi) ile gelen düzenleme ve yeniliklerin getirdiği sonuçlar ve yaşanan bazı sistemsel sorunlar patent ve marka vekillerince Kurum yetkilileri ile paylaşıldı. Elektronik Başvuru Sistemi’ndeki sıkıntılarla ilgili çözüm üretilebilmesi ve hızlıca geri dönüş alınabilmesi için sorunların Türk Patent ve Marka Kurumuna iletilmesi kararlaştırıldı.

Bu yıl yapılacak olan marka ve patent vekillik sınavı ile ilgili olarak ise; sınavın online yapılıp yapılmayacağının yılın son çeyreğindeki güncel duruma bağlı olduğu ancak imkanlar dahilinde sınavın sadece Ankara’da değil, başkaca illerde de yapılması planlandığı belirtildi.

Vekiller tarafından yoğun katılım gören toplantıda, 8-12 Mart haftasından itibaren Markalar Dairesi, Patent Dairesi, Tasarımlar Dairesi, Coğrafi İşaretler Dairesi, Bilgi İşlem Dairesi ve Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesi ile birlikte her hafta düzenli olarak istişarelerin yapılacağı bilgisi de ayrıca paylaşıldı.