Türk Sahaf Marka Hakkı için Lüks Marka Hermés ile Mücadele Ediyor

Geçtiğimiz hafta ilginç bir marka ihlal davası gündem oldu. Fransız moda devi Hermés, İzmir’de faaliyet gösteren Hermes Sahaf’ın marka başvuruna itirazının peşini bırakmadı. Uzun yıllardır İzmir’de ikinci el kitap satan Hermes Sahaf, lüks marka ile karıştırılma ihtimalinin olmadığını kanıtlamaya çalışıyor.

İzmir’de faaliyet gösteren Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar, 2021 yılında 2021/190056 numaralı bir marka başvuru yaptı. Şüphesiz ki Ümit Nar bu başvuruyu yaparken bir Fransız devinin tesciline engel olacağını düşünmemişti. Fakat ünlü marka Hermés, Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan bu başvuruyu tespit etti ve karıştırılma ihtimalinin bulunduğu iddiasıyla Ümit Nar’a ait marka başvurusuna itiraz etti. Ümit Nar, bu itiraz için karşı görüş verdi ve itiraz yeniden değerlendirilmek üzere YİDK’ye (Yeniden İnceleme Ve Değerlendirme Kurulu) taşındı.

Başvuru sahibi ve lüks marka arasındaki mücadele Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde Hermés lehine sonuçlanmayınca itiraz sahibi olan lüks marka, konuyu mahkemeye taşıdı. Marka, bu başvuruda yer alan ‘’Hermes’’ ibaresinin karıştırılma ihtimali taşıdığını savundu. Ümit Nar, yaklaşık 15 yıldır bu sektörde olduğunu, şimdiye kadar lüks marka ile hiç karıştırılmadığını savundu. Sahafın sahibi ayrıca Hermes ibaresinin bir markaya ait olamayacağını da ekledi.

Ümit Nar’ın konuyla ilgili ifadeleri: “Hermes, Zeus veya Noel Baba insanlığın kültürel mirasına ait. Toplumsal hafızamıza kazınan bu isimleri hiçbir şirket tekeline almamalı.”

İkinci duruşması Mart ayında yapılacak olan davanın nasıl sonuçlanacağı merak konusu. Sahafın sahibi Ümit Nar ise haklılığını kanıtlamak için sosyal medya hesabı üzerinden destek istedi ve markasının kullanım alanını anlatan açıklamalar yaptı.

Tescilli bir markanın kapsamlı şekilde takibinin yapılması ve benzerlerine karşı mücadele edilmesi son derece önemli. Hermés de uluslararası alanda ün kazanmış bir marka değerine sahip. Fakat fikri mülkiyet haklarının sahibine sağladığı mutlak hakların da bir sınırı bulunmakta. Hermés’in itiraz ettiği marka başvurusunun ikinci el kitap satışı yapan bir sahafa ait olması, bazı soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Bir tarafta lüks tasarımlarıyla, parfüm, saat, çanta gibi ürünlerle tanınan Fransız devi Hermés; diğer tarafta İzmir’de bir ikinci el kitapçı… İki marka arasında karıştırılma ihtimali var mı, yok mu? Mahkemenin dosya kapsamında vereceği karar da merak konusu.

Ümit Nar’a ait o paylaşım:

 

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir